Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ: Η προϊστορία στη Super League (video)

«Σκούρα» τα βρίσκει ο Παναιτωλικός στις περισσότερες αναμετρήσεις με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο. Σε 11 αναμετρήσεις στη Super League οι Αγρινιώτες μετρούν μόλις μια νίκη.

Οι δυο πρώτες «συγκρούσεις» συναντώνται τις σεζόν 75′-76′ και 76′-77′, με σκορ 0-2 και 1-2 αντίστοιχα. Στο παιχνίδι της σεζόν 75′-76′ έγινε και το απίστευτο σκηνικό με τον διαιτητή Ράμμο και το… κομμένο αυτί του.

Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις έγιναν στο πλαίσιο της Super League και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ 1-1 (25η Αγωνιστική / 2011-12)

«Αυτοκτονία» για τον Παναιτωλικό στο κατάμεστο «κλουβί», σε ένα ματς που αναζητούσε απεγνωσμένα τη νίκη για να προλάβει το… «τρένο» της παραμονής.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και προηγήθηκαν στο 28′ με τον Θεοδωρίδη, έπειτα από την ασίστ του Χαριστέα. Ο Τίτορμος ήλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού και η μοναδική στιγμή που απειλήθηκε πραγματικά ήταν στο 69′ από τον Αθανασιάδη. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χαριστέας έκανε υπέροχη προσπάθεια αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Χαλκιά.

Η «μαχαιριά» για τον «Τίτορμο» ήρθε από τον Τσιρίλο στο 85′. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Χαλκιάς έσωσε και πάλι την ομάδα του από τρομερό βολέ του Καμαρά.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ 2-0 (2η Αγωνιστική / 2013-14)

Καταπληκτική εμφάνιση του Παναιτωλικού και δικαιότατη νίκη στο άδειο λόγω τιμωρίας «κλουβί». Οι Καμαρά και Μπόγιοβιτς αποτελούσαν μόνιμη απειλή για την αντίπαλη εστία, με τον Σέρβο φορ να ανοίγει το σκορ στο 27′, μετά την υπέροχη μπαλιά του Ιωάννου.

Οι Αγρινιώτες, μάλιστα, διπλασίασαν τα τέρματα τους με την κεφαλιά του Πασχάλη Μελισσά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, η ομάδα είχε τα ηνία του αγώνα και τις κλασσικές στιγμές, με κορυφαία το χαμένο πέναλτι του Καμαρά στο 87′. Το τελικό 2-0 ίσως αδικεί την εν γένει απόδοση των παικτών του Χάβου…

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ 0-1 (4η Αγωνιστική / 2014-15)

Ισορροπημένο παιχνίδι στο Αγρίνιο, με τον ΠΑΟΚ να είναι ελαφρώς καλύτερος στις λεπτομέρειες και να παίρνει το «τρίποντο». Στο πρώτο ημίωρο η μπάλα πήγαινε «πάνω-κάτω», με εκατέρωθεν απειλητικές στιγμές.

Τη διαφορά έκανε ο εξτρέμ Μακ, που στο 35′ κέρδισε πέναλτι από τον απρόσεκτο Κουτρομάνο, ανέλαβε την εκτέλεση του κι άνοιξε το σκορ. Η ψυχολογία των παικτών του Παναιτωλικού έπεσε, επικράτησε εκνευρισμός και κακές επιλογές. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά η κεφαλιά του Βίτορ στο 65′ κατέληξε στο δοκάρι του κίπερ Ράφαελ.

Παρόλα αυτά, ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στην εκπνοή, αλλά το πλασέ του φορ Άλβες δεν πέρασε την γραμμή του τέρματος, με τον στόπερ Κατσικά να σώζει τους Θεσσαλονικείς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ 0-3 (26η Αγωνιστική / 2015-16)

Κάκιστη εμφάνιση του Παναιτωλικού, δίκαιο το τελικό 0-3. Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το «πόδι στο γκάζι» στο γήπεδο και ο  κίπερ Κυριακίδης έκανε ό,τι μπορούσε για να διατηρήσει το μηδέν.

Στο 21′, όμως, ο Αθανασιάδης έκαμψε την αντίσταση του Έλληνα πορτιέρο, ανοίγοντας το σκορ. Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 39′. Στο δεύτερο μέρος ο αγωνιστικός χώρος βάρυνε λόγω έντονης βροχόπτωσης, με τους φιλοξενούμενος να συνεχίζουν να πιέζουν και να χάνουν καλές ευκαιρίες.

Η μοναδική ευκαιρία για την ομάδα του Αγρινίου παρουσιάστηκε στο 68′, αλλά ο Μαρκόφσκι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από ευνοϊκότατη θέση. Η νίκη του ΠΑΟΚ «κλείδωσε» στο 69′ με το γκολ του Κοροβέση.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ 0-1 (18η Αγωνιστική/2016-17)

Αν και αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω για περίπου μια ώρα, ο Παναιτωλικός δεν μπήκε ποτέ στο ματς και μοιραία ηττήθηκε. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν συνεχώς στην επίθεση, χάνοντας ανεπανάληπτες ευκαιρίες, τόσο λόγω αστοχίας όσο κι εξαιτίας του φοβερού Κυριακίδη.

Στο 32′, μάλιστα, ο Αθανασιάδης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για την αγκωνιά του πάνω στον Χαντάκια. Το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν άλλαξε την εικόνα του ματς.

Στο 62′, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα με τον Μυστακίδη (μετά από αλλεπάλληλα λάθη της αμυντικής γραμμής των Αγρινιωτών). Ο ρυθμός μετά το γκολ έπεσε, με τον Παναιτωλικό να μην μπορεί να απειλεί σε καμία περίπτωση την αντίπαλη εστία…

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ 0-1 (19η Αγωνιστική / 2017-18)

Όμορφο παιχνίδι στο Αγρίνιο, νικητής στις λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ. Στο πρώτο μισό το ματς ήταν ισορροπημένο, με τους Κλέσιο (από πλευράς Παναιτωλικού) και Κάμπος (από πλευράς ΠΑΟΚ) να φτάνουν κοντά στο γκολ σε τουλάχιστον δυο περιπτώσεις ο καθένας.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, πίεσαν περισσότερο τον Παναιτωλικό , αλλά ο κίπερ Κυριακίδης φώναξε «παρών» σώζοντας την εστία του πολλές φορές. Στο 86′, όμως, νικήθηκε από τον Πρίγιοβιτς από τα 11 βήματα (στο πέναλτι είχε υποπέσει ο Μιχάι, ανατρέποντας τον Βαρέλα) .

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ 1-2 (25η Αγωνιστική / 2018-19)

Παιχνίδι γεμάτο ένταση τόσο εντός, όσο κι εκτός αγωνιστικού χώρου (λόγω της υπεράριθμης παρουσίας οπαδών του ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο).

Ο Παναιτωλικός του Δέλλα κατέβηκε διαβασμένος στο γήπεδο, απειλώντας στο 11′ με την καρφωτή κεφαλιά του Πάουλο, που «έβγαλε» εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης. Αυτή ήταν η μοναδική καλή στιγμή του ματς, πριν η ομάδα του «Κολοσσού» ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 54′ ο Ντίας έφυγε στην αντεπίθεση και ανατράπηκε από τον Κρέσπο εντός μεγάλης περιοχής. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μπαΐροβιτς, νικώντας τον Πασχαλάκη και βάζοντας «φωτιά» στην παναιτωλική κερκίδα. Όλα έδειχναν ότι ο «Τίτορμος» μπορούσε να σπάσει το αήττητο σερί του Δικεφάλου, αλλά ο Βιερίνια είχε διαφορετική άποψη.

Στο 64′, έπιασε αδιανόητο βολέ από τα 40 μέτρα κι «έγραψε» το 1-1. Η ψυχολογία των φιλοξενούμενων άλλαξε άρδην και 3 λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό 1-2 με την κεφαλιά του Μάτος. Στα εναπομείναντα λεπτά οι Θεσσαλονικείς διαχειρίστηκαν το αποτέλεσμα, πανηγυρίζοντας «διπλό» τίτλου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ 0-3 (14η Αγωνιστική / 2019-20)

Σε υγιεινό περίπατο για τους Θεσσαλονικείς εξελίχθηκε το ματς. Ο Παναιτωλικός αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο και δεν απείλησε σε καμία περίπτωση τον αντίπαλο.

Το σκορ άνοιξε ο Πέλκας μόλις στο 7’ μετά από ασυνεννοησία Κνετ και άμυνας. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ βρισκόταν διαρκώς στην επίθεση, αλλά ο κίπερ Κνετ επενέβη σε αρκετές περιπτώσεις, σώζοντας την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε και οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη στο 66’ με το γκολ του Λημνιού. Δύο λεπτά αργότερα η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Άκπομ να διαμορφώνει το 0-3.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ 1-3 (7η Αγωνιστική / 2020-21)

Συναρπαστικό ματς στο Αγρίνιο, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί στις λεπτομέρειες. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά κι απείλησαν εις τριπλούν με τους Βαρέλα, Μουργκ και Τζόλη. Τελικά το σκορ άνοιξε με υπέροχη κεφαλιά στο 18’ ο Σφιντέρφσκι. Oι Αγρινιώτες απείλησαν με το σουτ του Λιάβα στο 24’ και ο ΠΑΟΚ απάντησε με την τελική του Σβαμπ δέκα λεπτά αργότερα.

Η επανάληψη ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναιτωλικό. Ο Αριγίμπι στο 54’ κέρδισε πέναλτι από τον Ίνγκανσον και ευστόχησε ο ίδιος από την «άσπρη βούλα», ισοφαρίζοντας το σκορ. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα αλλά η κεφαλιά του Σφιντέρφσκι στο 62’ πέρασε μόλις άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να πιέζουν χάνοντας διπλή ευκαιρία στο 81’ και, τελικά, πήραν το προβάδισμα με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Νινούα στο 88’. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Τσόλακ στην εκπνοή, νικώντας τον Κνετ από το σημείο του πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Καρασαλίδης.