ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Παναιτωλικός… τριών αστέρων, «προσκύνησε» στο Αγρίνιο ο Άρης! (φωτο-video)

Ένας Παναιτωλικός για… φίλημα. «Τριών αστέρων» η αρμάδα του Αναστασίου, υπέταξε τον Άρη με τα γκολ των Σενγκέλια, Καρέλη, Νταγκό (3-1).

Ανέστης στα γκολποστ. Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης οι τέσσερις της άμυνας. Μλάντεν στο «έξι», Φλόρες και Ντίαζ στον άξονα. Νταγκό και Σενγκέλια τα δύο άκρα της επίθεσης, Καρέλης στην κορυφή, σε διάταξη 4-2-3-1.

Το πρώτο ημίχρονο

Φαντασμαγορική ατμόσφαιρα από την Θύρα 6 στην είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Ωραίος ρυθμός στο ξεκίνημα, πάνω κάτω η μπάλα. Ο Άρης κέρδισε κόρνερ στο 7′, πλην όμως ο Παναιτωλικός είχε πολύ καλές στιγμές. Ο Νταγκό βγήκε μόνος πλασάροντας σιγά στο 9′ και ο Καρέλης απείλησε με σουτ στο 11′.

Το γκολ για τον Παναιτωλικό ήρθε στο 15′. Με εξαιρετική κυκλοφορία ο Ντίαζ βρήκε τον Σενγκέλια, που με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κουέστα, βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο.

Ο Άρης πήρε μέτρα στο γήπεδο άμεσα. Έχασε καλή στιγμή με τον Πάλμα στο 19′, με τον Ανέστη σε ετοιμότητα. Ο ίδιος λίγο αργότερα ντρίμπλαρε στην περιοχή και σούταρε για το 1-1.

Καλή στιγμή με τον Καρέλη στο 26′, να μην προλαβαίνει να πλασάρει από πλάγια θέση προ του Κουέστα.

Από λάθος του Αποστολάκη στο 29′, σούταρε ο Μανού Γκαρσία με τον Ανέστη να διώχνει σε κόρνερ. Ο Παπαπέτρου περίμενε και το VAR να ελέγξει πιθανότητα πέναλτι του μπακ του Παναιτωλικού, λέγοντας «παίζετε».

Στο 35′ ο δραστήριος Καρέλης κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο. Η εκτέλεση του Φλόρες τράνταξε το δοκάρι του Άρη.

Στο 40′ ο Καρέλης παλικαρίσια πήρε κατοχή αλλά δεν είδε τον εντελώς μόνο του Σενγκέλια στα αριστερά. Το ημίχρονο τελείωσε στο 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές γύρισαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες. Ο Άρης «πατούσε» καλύτερα. Διπλή στιγμή απώλεσε με τον Μαντσίνι στο 54′. «Παρών» ο Ανέστης.

Στο 52′ ο Παπαπέτρου δεν έδωσε καθαρή δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντουκουρέ για φάουλ στον Νταγκό. Στο 58′ ο Αναστασίου πέρασε Ντουάρτε αντί Φλόρες.

Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε. Σέντρα Νταγκό στο 63′, κεφαλιά προς τα πίσω ο Λέισμαν στο δοκάρι του Κουέστα και προ κενής εστίας το 2-1 ο Καρέλης. Πανζουρλισμός στις κερκίδες…

Άμεσα ο Ηρακλειώτης φορ απώλεσε ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 3-1. Στο επόμενο λεπτό, πέρασε και τον Κουέστα μετά από ασίστ Ντουάρτε και πλασάρε λίγο εκτός εστίας.

Στο 70′ ο ίδιος έχασε νέα μοναδική ευκαιρία. Πλάσαρε μετά από συνεργασία Σενγκέλια και Ντουάρτε, εκ νέου ελάχιστα άουτ.

Στο 70′ ο Σενγκέλια καταχειροκροτούμενος έδωσε τη θέση του στον Μόρσει. Ο Ανέστης έκανε τρομερή επέμβαση σε σουτ του Γκρέι στο 71′.

Στο 76′ ο Τίτορμος «χτύπησε» τρίτη φορά. Άπίστευτη ανάπτυξη που ξεκίνησε από Μλάντεν, σέντρα Ντουάρτε και εντυπωσιακή κεφαλιά Νταγκό για το 3-1!

Ο Άρης μετά από απανωτά λάθη έχασε τρομερή ευκαιρία. Ο Ζερβίνιο σούταρε από πλεονεκτική θέση όμως η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Γκρέι.

Αποστολάκης, Νταγκό, Καρέλης αποχώρησαν. Χουχούμης, Λιάβας και Πέδρο στη θέση τους.

Το ζητούμενο από εκεί και πέρα επετεύχθη. Ο Παναιτωλικός «πάγωσε» τον ρυθμό. Δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, αμύνθηκε εξαιρετικά. Στις καθυστερήσεις ο Χόρχε Ντίαζ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας τον Παναιτωλικό με δέκα. Το 3-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του Παπαπέτρου, στην πρώτη μεγάλη νίκη της σεζόν.

-Οπαδοί και των δύο ομάδων στο γήπεδο. Πολιτισμένη ατμόσφαιρα, με το πανό του Άλκη και τις βραβεύσεις. Εξαιρετική η ατμόσφαιρα, υπέροχη κίνηση του Παναιτωλικού να τιμήσει τον Ντίαζ με τον Γιώργο Κούσα.

-Ψυχωμένος Παναιτωλικός. Παίκτες που ήταν προσηλωμένοι, που έβαζαν τα πόδια στους στη «φωτιά», με προσήλωση στο πλάνο της ομάδας.

-Κορνέλιους, Λάρσον και Μλάντεν. ΑΨΟΓΟΙ ανασταλτικά.

-Η πτέρυγα Χατζηθεοδωρίδη, Νταγκό. Τρομερές αλληλοκαλύψεις μεταξύ τους, συνεχόμενα overlaps και συνεργασίες. Σκόρερ ο δεύτερος.

-Πολύ τρέξιμο και πολύ «ξύλο» ο Καρέλης. Έδωσε και το γκολ του, είχε και τις ευκαιρίες για άλλα. Απώλεσε δύο κλασικότατες… Θετικότατος ο Ντουάρτε.

-Ο Αποστολάκης έκανε δύο γκάφες σε μία φάση στο πρώτο ημίχρονο. Έφτασε πολύ κοντά στο να σκοράρει ο Άρης ή στο να πάρει πέναλτι.

-Χωρίς να είναι κακός ο Φλόρες έκανε τα λαθάκια του. Δικαίως αντικαταστάθηκε. Ομοίως και ο Ντίαζ που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.

Σενγκέλια. Μία ομάδα μόνος του. Μαέστρος με τη μπάλα στα πόδια, σκόραρε με «κρύο» αίμα. Εξαιρετική τεχνική κατάρτιση, έδωσε τα μέγιστα δημιουργικά.

Παπαπέτρου. Μερικά ανάποδα σφυρίγματα στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς το ιδιαίτερο πρόβλημα. Ορισμένες αποφάσεις εύλογα ξεσήκωσαν τις διαμαρτυρίες της εξέδρας. Στην επανάληψη χαρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντουκουρέ.

Εξαιρετικός ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός είχε την εικόνα που παρουσίασε σε αντίστοιχα περσινά ματς. Μπήκε δυνατά, έκανε ευκαιρίες, βρήκε το γκολ με τον Σενγκέλια. Ισοφαρίστηκε γρήγορα από τον Πάλμα, αλλά και πάλι είχε κλασικότερες στιγμές για δεύτερο γκολ. Κυριότερη το δοκάρι του Φλόρες.

Αν και στην επανάληψη ο Παναιτωλικός δεν ξεκίνησε καλά, άμεσα ισορρόπησε. Το ημίχρονο ήταν μονόλογός του. Καρέλης και Νταγκό έδωσαν προβάδισμα δύο γκολ. Ο πρώτος έχασε δύο ευκαιρίες για να είχε το σκορ διαστάσεις θριάμβου. Παναιτωλικός-Άρης 3-1.