ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 2-0: «Έχτισε» στο πρώτο, «γκρέμισε» στο δεύτερο (φωτο)

Ο Παναιτωλικός «έχτισε» στο πρώτο αλλά τα… «γκρέμισε» όλα στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε ήττα με 2-0 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Το σύνολο του Πετράκη τα πήγε περίφημα στο πρώτο μέρος, κρατώντας στο μηδέν τον ΠΑΟΚ και έχοντας κάποιες στιγμές για το γκολ. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο δέχθηκε γρήγορα γκολ από τον Σάστρε στο 51′. Ο Κρητικός τεχνικός προχώρησε σε αλλαγές προσώπων και σχηματισμού, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει επιθετικότερη την ομάδα του. Ο Τισουντάλι έκανε το 2-0 στο 79′, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Έπεται κομβικό ματς με τον Πανσερραϊκό, όπου μόνο ζητούμενο είναι η νίκη, απέναντι σε μία ομάδα που επίσης δεν έχει πάρει τρίποντο στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Ο Τίτορμος από το ματς της Τούμπας κρατά μόνο το πρώτο μέρος.

Τσάβες στο τέρμα, Παντελάκης, Μλάντεν, Λιάβας στα στόπερ, Μαυρίας και Τορεχόν στα άκρα της άμυνας. Πέρεθ, Μπελεβώνης και Μπουζούκης στον άξονα, Λομόνακο και Ντίαζ κορυφή. Διάταξη στο 3-5-2.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος πριν καν συμπληρωθεί το λεπτό αγώνα. Ο Ντίαζ έκανε ατομική, βρήκε σε καλό σημείο εκτός περιοχής τον Πέρεθ, του σουτ του οποίου έδιωξε με δυσκολία ο Κοτάρσκι.

Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με τον Παναιτωλικό να οργανώνεται καλά και να επιχειρεί να «χτυπήσει» γρήγορα στις αντεπιθέσεις.

Ο ΠΑΟΚ λίγο πριν το 20′ απείλησε με τον Τσάλοφ, έπειτα από κλέψιμο στον Παντελάκη (υπήρχε υποψία φάουλ). Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι-πέναλτι του Μπουζούκη, με τον Βεργέτη σωστά να μην καταλογίζει κάτι, καθότι ο λόγος για χέρι στήριξης. Σουτ του Μούργκ ακολούθως βρήκε σε ετοιμότητα τον Τσάβες.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία και την κατοχή, ωστόσο ο Παναιτωλικός ανταποκρινόταν καλά ανασταλτικά, καλύπτοντας σωστά χώρους κι έχοντας προσεγμένες τις γραμμές του. Ένα σουτ του Κωνσταντέλια στο 28′ πέρασε άουτ.

Στο 29′ ο Μπελεβώνης άνοιξε εξαιρετικά στον Τορεχόν που «έσπασε» στον Πέρεθ. Τρομερή προσποίηση του Παλόμα σε πρώτο χρόνο, σε δύο παίκτες, με τον Καμαρά να διώχνει την μπάλα στον… αγύριστο, πριν ο παίκτης του Παναιτωλικού εκτελέσει στην μικρή περιοχή.

Ακολούθησαν δύο καλά σουτ των Μπουζούκη και Ντίαζ, με τον Κοτάρσκι να επεμβαίνει στην πρώτη και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ στην δεύτερη. Από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός κοντρόλαρε το ματς. Κράτησε κατοχή, κυκλοφόρησε μπάλα και ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά απείλησε μόνο με ένα γύρισμα στο 43′ που έκοψε ο Τσάβες.

Το ημίχρονο τελείωσε στο 0-0, με τον Παναιτωλικό να παίρνει άριστα ανασταλτικά και να έχει τις στιγμές του στις αντεπιθέσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυναμικά στην επανάληψη. Έβγαλε μία καλή στιγμή στο 48′ με τον Ντεσπότοφ, είχε την κατοχή και στο 51′ από μία σέντρα στα αριστερά, ο Σάστρε πήρε κεφαλιά στην περιοχή και έκανε το γκολ. Το τέρμα αυτό άλλαξε τα δεδομένα πλέον, με τον Γιάννη Πετράκη να βλέπει την ομάδα του να… αναιρεί την προσπάθεια που έκανε στα πρώτα 45′.

Πλέον ο Παναιτωλικός καλούνταν να υιοθετήσει διαφορετική προσέγγιση στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν νέα καλή στιγμή με τον Ντεσπότοφ στο 59′. Σε ετοιμότητα ο Τσάβες απέκρουσε. Στο 61′ ο Πετράκης πέρασε Κοντούρη, Λαχούντ, Μαϊντέβατς αντί των Μλάντεν, Μπελεβώνη, Μπουζούκη. Ο σχηματισμός έγινε 4-4-2, με τον τεχνικό των Αγρινιωτών να θέλει να κάνει επιθετικότερη την ομάδα του.

Στο 64΄φάουλ σε επικίνδυνο σημείο για τον Παναιτωλικό, με την εκτέλεση του Λιάβα να βρίσκει τείχος και στην εξέλιξη η φάση κατέληξε σε σουτ του Σβάαμπ που μπλόκαρε ο Τσάβες. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Παναιτωλικό να μην μπορεί να βρει το τέμπο που ήθελε. Στο 74′ ο Πετράκης έριξε τον Λουίς αντί του Πέρεθ, που έκανε εξαιρετικό ματς.

Από το 75′ και μετά ο Παναιτωλικός πρέσαρε στα 3/3 του γηπέδου, αδυνατώντας να παράξει ουσιαστικές απειλές. Ένα κόρνερ που κέρδισε ο Μαυρίας στο 77′ δεν απέφερε κάτι. Νικολάου αντί Ντίαζ στο επόμενο λεπτό στο γήπεδο.

Οι γηπεδούχοι στο 79′ ωστόσο διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Ζίβκοβιτς βρήκε από τα πλάγια τον Τισουντάλι, ο οποίος σούταρε και νίκησε τον Τσάβες στην κλειστή γωνία.

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε εύκολα το ματς. Ο Παναιτωλικός έβγαλε κούραση, οι ποιοτικοί μεσοεπιθετικοί των γηπεδούχων που μπήκαν στο γήπεδο έκαναν καλές προϋποθέσεις. Στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Τισουντάλι και κάπως έτσι το τελικό σκορ «έγραψε» 2-0.

Πλέον ο Τίτορμος έχει μπροστά του ένα σημαντικότατο παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό, που επίσης δεν έχει νίκη, στο Αγρίνιο.

-Εξαιρετική η αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός έβγαλε ομοιογένεια και καλύψεις στο γήπεδο, απειλήθηκε ελάχιστα.

-Θετικά τα δύο μπακ. Μαυρίας και Τορεχόν, σταθερά καλοί. Πολύ καλός ο Μλάντεν όσο αγωνίστηκε.

-Η νοοτροπία του πρώτου μέρους ήταν αυτή που είδαμε στα ματς με τους «μεγάλους» πέρυσι. Και ο Παναιτωλικός απέδωσε. Ωστόσο… (η συνέχεια στο Δεν άρεσε).

-Πέταξε στο «καλάθι των αχρήστων» ότι έκανε στο πρώτο μέρος μέσα σε λίγα λεπτά στην επανάληψη ο Παναιτωλικός, δεχόμενος γκολ από σέντρα στην «καρδιά» της άμυνάς του.

-Ο Πετράκης έκανε τρεις αλλαγές μετά την ώρα αγώνα μαζεμένες και άλλαξε σχηματισμό σε 4-4-2, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν απειλές. Ίσα ίσα, έγινε το 2-0.

-Δεν φάνηκαν Λαχούντ, Μαϊντέβατς, Λουίς, παίκτες από τους οποίους ο Παναιτωλικός περιμένει πράγματα. Ο Πορτογάλος έχει τον αστερίσκο του ντεμπούτου, ασφαλώς.

-(Η συνέχεια) Όταν χάνεις ματς όπως αυτό με την Λαμία, καλείσαι να κυνηγήσεις υπερβάσεις για να αναπληρώσεις. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια να γίνεται αυτό που… γινόταν και πέρυσι με τους «μεγάλους», να «γκρεμίζει» δηλαδή η ομάδα όλη την προσπάθειά της.

Ο Πέρεθ για δεύτερη συνεχή φορά έχει κάνει εξαιρετικό παιχνίδι. Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και αυτό αποτυπώνεται στο γήπεδο. Πολλές κερδισμένες μονομαχίες, πολλές βοήθειες στην άμυνα και στην επίθεση.

Βεργέτης. Σωστά στο πρώτο μέρος δεν καταλόγισε κάτι σε διαμαρτυρίες του ΠΑΟΚ για χέρι-πέναλτι του Μπουζούκη, αφού ο Έλληνας μεσοεπιθετικός είχε βάλει στο έδαφος χέρι στήριξης. Στα τέλη του πρώτου μέρους δεν υπέδειξε καθαρή κίτρινη στον Μούργκ. Αντιθέτως κιτρίνισε τον Τσάβες για διαμαρτυρία. Είχε ανάποδα σφυρίγματα και στην επανάληψη. Διαιτησία έδρας, με αρκετά περισσότερες κίτρινες κάρτες για τον Παναιτωλικό.

Η εικόνα του Παναιτωλικού στο πρώτο μέρος ήταν αυτή που συνηθίσαμε πέρυσι σε τέτοια ματς, με αντίπαλο μεγάλης δυναμικότητας. Τακτικά σωστό διάβασμα, καλή αμυντική λειτουργία και στο ανοιχτό γήπεδο δημιουργία. Ο Τίτορμος είχε στιγμές για το γκολ, με κυριότερες των Πέρεθ, Μπουζούκη, Ντίαζ, δείχνοντας στον ΠΑΟΚ ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο ΠΑΟΚ απείλησε δύο φορές και στην τρίτη βρήκε το γκολ με κεφαλιά του Σάστρε, στο 51′. Φάση την οποία έπρεπε η άμυνα να είχε «καθαρίσει». Ο Πετράκης προχώρησε σε τρεις αλλαγές στο 61′, αλλάζοντας και σχηματισμό σε 4-4-2. Η επιλογή δεν απέδωσε, ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να απειλήσει και στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ είχε στιγμές ακόμα και για τρίτο γκολ. Must win το παιχνίδι με τις Σέρρες πλέον, με τον Τίτορμο να «κρατά» μόνο την καλή εικόνα του πρώτου μέρους.