ΠΑΣ-Παναιτωλικός: Η προϊστορία στη Super League (video)

ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός «διασταυρώνουν τα ξίφη τους» για την 9η Αγωνιστική με την προϊστορία να είναι υπέρ της ομάδας της Ηπείρου.

Συγκεκριμένα, σε 11 αναμετρήσεις για τη μεγάλη κατηγορία, οι Γιαννιώτες μετρούν πέντε νίκες, τέσσερα ματς έχουν λήξει ισόπαλα ενώ ο Παναιτωλικός μετρά δύο νίκες.

Οι πρώτες αναμετρήσεις συναντώνται τις σεζόν 75’-76’ και 76’-77’, με τον ΠΑΣ να επικρατεί με 1-0 και 2-0 αντίστοιχα.

Οι υπόλοιπες «συγκρούσεις» έγιναν στο πλαίσιο της Super League και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

ΠΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (19Η ΑΓΩΝ. 2011-12)

Αγώνας επιβίωσης για τους δυο αντιπάλους στον τραγικό αγωνιστικό χώρο των «Ζωσιμάδων». Στο πρώτο μισό, λιγοστές ήταν οι καλές στιγμές, με τον κίπερ Τσέναμο να καθαρίζει κάθε προϋπόθεση ευκαιρίας. Στην αρχή του δευτέρου μέρους, όμως, οι ισορροπίες άλλαξαν, με τον Σιόντη να αποβάλλεται ορθά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε στο 71’, όταν ο Βίλα από οριακή θέση οφσάιντ πέτυχε το 1-0, που παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΠΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (24Η ΑΓΩΝ. 2013-14)

Κλειστό παιχνίδι στα Γιάννενα και ψυχρολουσία για τον Παναιτωλικό στην εκπνοή. Οι δυο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν στο χώρο του κέντρου και δεν μπορούσαν να φτάσουν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Από μια καλή στιγμή στο πρώτο μισό με τους Γιάκο και Μπακάκη, ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με τον Ανρί Καμαρά να χάνει την ευκαιρία του αγώνα, όταν το αριστερό του σουτ κατέληξε μόλις άουτ. Λυτρωτής για τους γηπεδούχους ήταν ο Κίτσου, που με κεφαλιά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων «έβαλε φωτιά» στους Ζωσιμάδες, τιμωρώντας την αμυντική αδράνεια των Αγρινιωτών.

ΠΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (28Η ΑΓΩΝ. 2014-15)

«Διπρόσωπος» εμφανίστηκε ο Παναιτωλικός, σε ένα κομβικό παιχνίδι για το κυνήγι της ευρωπαϊκής «πεντάδας». Οι Αγρινιώτες μπήκαν στο γήπεδο με το πόδι στο γκάζι. Ο Μορένο στο 6’ και στο 15’ έχασε τα άχαστα, ο Μαρτίνες στο 9’ σημάδεψε στο δοκάρι και η συνεχής πίεση της ομάδας μας δεν απέδωσε καρπούς. Στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε, με τον ΠΑΣ να γίνεται επιθετικός και να απειλεί διαρκώς την εστία του Ράφαελ. Ο Παναιτωλικός ήταν παθητικός, με το τελικό 0-0 να μοιάζει δίκαιο αποτέλεσμα.

ΠΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0 (25Η ΑΓΩΝ. 2015-16)

Ο Παναιτωλικός με εξαίρεση τον φοβερό Κυριακίδη δεν κατέβηκε στο γήπεδο, με την μεσοεπιθετική του λειτουργία να είναι κάκιστη. Μεσοαμυντικά στο πρώτο μισό ο αντίπαλος εξουδετερώθηκε, αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό. Στο 73’ η γυριστή κεφαλιά του Λίλα ήταν αδύνατο να αποκρούσει ο κίπερ των Αγρινιωτών. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ακόστα με νέα κεφαλιά στην εκπνοή.

ΠΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (24Η ΑΓΩΝ. 2016-17)

Ο διαιτητής Κύζας «έκλεψε» την παράσταση στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Ο Δραμινός ρέφερι «έκλεισε τα μάτια» σε 2 περιπτώσεις πέναλτι υπέρ του Παναιτωλικού (πάνω σε Παπαδόπουλο και Μπράβο), όπως και σε κόκκινη-μαρς που έπρεπε να δοθεί στο πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Τζημόπουλου πάνω στο Ρέι. Στα καθαρά αγωνιστικά, οι γκολκίπερ Κυριακίδης και Πασχαλάκης βρέθηκαν σε καλή μέρα, εξουδετερώνοντας τους όποιους κινδύνους.

ΠΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-1 (11Η ΑΓΩΝ. 2017-18)

Όμορφο παιχνίδι στους «Ζωσιμάδες, με τον Παναιτωλικό να παίρνει θετικό αποτέλεσμα μπροστά σε 300 περίπου οπαδούς του. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν δίκαια, στο 22’, με τον Σολτάνι. Οι Αγρινιώτες αφυπνίστηκαν και παρουσιάστηκαν πιο επιθετικοί στο δεύτερο μέρος, ισοφαρίζοντας με απίστευτη γκολάρα του Μοράρ του 69’. Στα εναπομείναντα λεπτά ο ΠΑΣ πήρε μέτρα στο γήπεδο, απείλησε την εστία του Τσέναμο αλλά δεν κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα.

ΠΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-2 ( 7Η ΑΓΩΝ. 2018-19)

Την πρώτη του νίκη σε επίπεδο μεγάλης κατηγορίας πανηγύρισε ο Τίτορμος. Οι Αγρινιώτες κυριάρχησαν επί του αντιπάλου κι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Μάζουρεκ στο 43’, έπειτα από υπέροχη σέντρα του Γουίλιαν. Η διαχείριση του παιχνιδιού ήταν άριστη, ο αντίπαλος απείλησε ελάχιστα την εστία του Κυριακίδη και το τρίποντο «κλείδωσε» με το δεύτερο γκολ του Μάζουρεκ λίγο πριν το τελικό σφύριγμα της λήξης.

ΠΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (8Η ΑΓΩΝ.-2020-21)

Αγχωτική ισοπαλία πήρε ο Παναιτωλικός στους «Ζωσιμάδες». Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά κι απείλησαν με το πλασέ του Λεό στο 14’ και την κεφαλιά του Παντελάκη στο 22’. Είχαν, μάλιστα, και δοκάρι έπειτα από σέντρα-σουτ του Ελευθεριάδη στο 38’, με τον Κνετ να ελέγχει την πορεία της μπάλας. Οι Αγρινιώτες έκαναν αισθητή την παρουσία τους λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά το πλασέ του Αριγίμπι από πλεονεκτική θέση ήταν άστοχο.

Ο Αμερικάνος εξτρέμ ήταν η μοναδική πηγή κινδύνου για τον αντίπαλο. Στο 58’, όμως, ο κίπερ Χουτεσιώτης του στέρησε το γκολ νικώντας τον σε τετ-α-τετ. Από το 65’ κι έπειτα οι Γιαννιώτες κυριάρχησαν, αλλά ο Κνετ και η αστοχία τους έκριναν το τελικό αποτέλεσμα. Κορυφαία τους στιγμή η κεφαλιά του Παντελάκη στο 85’, η οποία σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Αυστριακού τερματοφύλακα.

ΠΑΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-1 (5Η ΑΓΩΝ. PLAY-OUTS 2020-21)

Kαθοριστική νίκη επιβίωσης πέτυχε ο Παναιτωλικός στα Γιάννενα. Οι παίκτες του Δέλλα μπήκαν με πάθος στο γήπεδο και προηγήθηκαν με κεφαλιά του Μπαρμπόσα στο 20’. Είχαν, μάλιστα, νέα κλασική ευκαιρία στο 38’ να τελειώσουν το ματς, αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε το σουτ του Ντουάρτε. Στην επανάληψη οι Αγρινιώτες διαχειρίστηκαν άριστα το προβάδισμα τους, παίρνοντας το σημαντικό «τρίποντο» παραμονής.