ΤΟΠΙΚΑ

Πήρε το ντέρμπι ο Όμηρος και «πάτησε» κορυφή (video)

Ολοκληρώθηκε εχθές η 5η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας, με τον Όμηρο Νεοχωρίου να κερδίζει το ντέρμπι κορυφής απέναντι στην ΑΕ Ευηνοχωρίου.

Κατάφερε έτσι να περάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Τρομερό ματς διεξήχθη στην Κατοχή με τον Τρίκαρδο να επικρατεί του Αστέρα Καμαρούλας με το εντυπωσιακό 4-3, ενώ την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Απόλλων Θέρμου.

Στο παιχνίδι που είχε το μεγαλύτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον η πρώτη της βαθμολογίας ΑΕ Ευηνοχωρίου, υποδέχθηκε τον δεύτερο Όμηρο Νεοχωρίου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό με κεφαλιά του Μπαλαμπάνη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κοντογιάννη.

Το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να “χάνουν” τον Κάκκο στο 40ο λεπτό με τραυματισμό. Στο 72ο λεπτό ο Όμηρος, “κλείδωσε” το παιχνίδι, με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και πλασέ του Γκασούκα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 0-2, ενώ είχαν και δοκάρι λίγα λεπτά αργότερα σε σουτ του Πασπαλιάρη.

Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για την ΑΕ Ευηνοχωρίου, δίκαιη επικράτησε για τον Όμηρο Νεοχωρίου που ανέβηκε στην 1η θέση στους 13 βαθμούς, αφήνοντας πίσω του την ΑΕ Ευηνοχωρίου με 12 βαθμούς.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Ο Ηρακλής Αστακού ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, σημειώνοντας μεγάλη νίκη απέναντι στο Νέο Αμφίλοχο με 2-1, σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που είχε ανατροπή. Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να κερδίσουν πέναλτι στο 60ο λεπτό και τον Στεργίου να ευστοχεί για το 0-1. Ο Ηρακλής Αστακού ισοφάρισε στο 84ο λεπτό με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ζαφείρη.

Ενώ όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα λήξει ισόπαλη, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, σε φάση διαρκείας στην άμυνα του Νέου Αμφίλοχου, τελικός αποδέκτης έγινε ο Αποστολάκης, ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας στον Ηρακλή μεγάλη νίκη, μάλιστα με ολική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Συνολικά στην 5η αγωνιστική, σημειώθηκαν 21 γκολ.