fbpx
Connect with us

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Πλήρωσε τα… «χρωστούμενα» στο 91′ μέσα στη Νίκαια ο Παναιτωλικός (φωτο-video)

Με «χρυσό» γκολ του Κορνέλιους στο 91′ ο Παναιτωλικός… πλήρωσε τα «χρωστούμενα» του πρώτου γύρου στον Ιωνικό, επικρατώντας με 1-2.

Όμορφο πρώτο μέρος με τον Ιωνικό να έχει δοκάρι και τον Παναιτωλικό τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Ο Καρέλης βρήκε στο 32′ το γκολ για το 0-1.

Στην επανάληψη οι Αγρινιώτες οπισθοχώρησαν. Δέχθηκαν φάσεις, ισοφαρίστηκαν στο από λάθος τους αλλά μπόρεσαν να βρουν γκολ νίκης με τον Κορνέλιους στις καθυστερήσεις.

Ο Ανέστης κάτω από τα δοκάρια. Χουχούμης, Κορνέλιους, Λάρσον και Αποστολάκης στην άμυνα. Μάρτενσον, Φλόρες ο άξονας. Μεντόζα δημιουργικός μπροστά τους. Βέργος και Ντουάρτε στα δύο άκρα της επίθεσης, Καρέλης φορ. 4-2-3-1 η διάταξη.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός πάτησε με αξιώσεις αντίπαλη περιοχή στο 2′. Το γύρισμα του Ντουάρτε έκοψε ο Ρομαό. Σέντρα του Μύγα στο 5′ δεν βρήκε αποδέκτη, σουτ του Άοσμαν στο 6′ στα χέρια του Ανέστη. Στο 8′ σέντρα του Ντουάρτε «καθάρισε» ο Χουτετσιώτης.

Ωραία ενέργεια και σουτ του Μεντόζα στο 13′ πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Χουτετσιώτη. Μεγάλη στιγμή απώλεσαν οι γηπεδούχοι στο 16′. Λάθος στον άξονα του Παναιτωλικού έδωσε την ευκαιρία στον Μάντζη να σουτάρει εξ επαφής, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βέργος σέντραρε και ο Μεντόζα έχασε μοναδική ευκαιρία με κεφαλιά από κοντά.

Στο 22′ σέντρα του Αποστολάκη δεν μπόρεσε από τρομερή θέση να στείλει στα δίχτυα ο Καρέλης με κεφαλιά. Ξανά από σέντρα στο 27′ η εστία του Χουτετσιώτη απειλήθηκε.

Ο Καρέλης στο 32′ βγήκε όμορφα από τα αριστερά, με το κόψιμό του να απομακρύνεται σε κόρνερ. Η εκτέλεση απομακρύνθηκε με υπερένταση από την άμυνα του Ιωνικού. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Μεντόζα σέντραρε και βρήκε τον Καρέλη μόνο στην «πλάτη» της άμυνας. Τρομερό εν κινήσει τελείωμα από τον Έλληνα φορ και 0-1.

Στο 37′ ο Αποστολάκης έκανε σημαντικό κόψιμο στον Τουράμ, εντός μικρής περιοχής. Σουτ του Άοσμαν στο 41′ δεν απείλησε τον Ανέστη. Κούρσα του Μύγα στα αριστερά της άμυνας και γύρισμα μάζεψε ο Έλληνας κίπερ. 0-1 το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Πιο δυναμικά ξεκίνησε ο Ιωνικός στην επανάληψη, σε δύο περιπτώσεις ωστόσο Τουράμ και Άοσμαν δεν απείλησαν. Επικίνδυνο γύρισμα του Μάντζη απομάκρυνε έγκαιρα ο Λάρσον στο 52′. Τεράστια επέμβαση του Ανέστη σε τετ-α-τετ του Ρομαό στο 54′. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άοσμαν στο 59′ λίγο άουτ.

Καρέλης και Φλόρες έδωσαν τη θέση τους σε Ντίαζ και Αντούνες στο 61′, με τον Βέργο να πηγαίνει στην «κορυφή». Σταδιακά ο Παναιτωλικός ισορρόπησε. Σουτ του Μεντόζα μετά από όμορφη ενέργεια του Ντουάρτε κόντραρε στα σώματα. Ο ίδιος έχασε τετ-α-τετ μετά από τρομερή μπαλιά του Φρεντ στο 72′.

Στο 79′ ο Τουράμ αστόχησε με κεφαλιά από καλή θέση. Ο Νταγκό αντικατέστησε τον Μεντόζα στο 81′. Στο 83′ ο Αποστολάκης δεν απομάκρυνε την μπάλα. Ο Λενίς βρέθηκε σε θέση βολής και σκόραρε για το 1-1.

Έχοντας το μομέντουμ ο Ιωνικός πίεζε. Στο 89′ Μπακαδήμας και Λούι αντικατέστησαν Ντουάρτε και Αποστολάκη. Κόντρα στη ροή ωστόσο ο Παναιτωλικός έκανε… «κηδεία». Μαγική ενέργεια του Νταγκό από τα αριστερά μετά από γέμισμα του Μπακαδήμα, ιδανική ασίστ στον Κορνέλιους και 1-2.

Στις καθυστερήσεις ο Ιωνικός απώλεσε δύο καλές στιγμές. Πριν τη λήξη σημειώθηκε μικρή ένταση, με τον Μύγα πρωταγωνιστή, ωστόσο η νίκη έγραψε… Παναιτωλικός.

Λάρσον «βράχος». Ο Κορνέλιους στο 29′, μετά από λάθος του Φλόρες κάνει κόψιμο… εκατομμυρίων. Ο Καναδός ήταν συνολικά εκ των κορυφαίων.

Καρέλης. Η επιτομή του φιλότιμου. Μέσα στις φάσεις, πολεμιστής και σκόρερ.

-Είχαν λάθη Φλόρες και Χουχούμης. Σωστά αντικαταστάθηκε νωρίς ο πρώτος. Ο δεύτερος ιδίως βρέθηκε αρκετές φορές να κυνηγά τον Μύγα στην πλάτη του.

-Με εξαίρεση στο διάστημα 65′-80′ στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός δεν στεκόταν καλά. Ο Αποστολάκης αν και συνολικά δεν είχε κακή παρουσία φέρει ευθύνη στο γκολ της ισοφάρισης. Το κατάλαβε και ο ίδιος και για αυτό εκνευρίστηκε στην αλλαγή του.

Μεντόζα. Επί 81′ ήταν ο κορυφαίος του Παναιτωλικού. Δημιούργησε το πρώτο γκολ, ήταν εξαιρετικός στις μεταβιβάσεις του, «έγραψε» πολλά χιλιόμετρα στο γήπεδο.

Αγγελάκης. Αψεγάδιαστος στο πρώτο μέρος. Άφησε το ρυθμό να εξελιχθεί, ήταν κοντά σε κάθε φάση. Συνέχισε εξαιρετικά και στην επανάληψη. Στο 67′ ο Ιωνικός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι. Δεν πήγε να το δει καν στο VAR, λέγοντας ότι η μπάλα βρήκε πρώτα στο πόδι και μετά στο χέρι του Κορνέλιους. Η καλύτερη διαιτησία σε ματς του Παναιτωλικού στο φετινό πρωτάθλημα.

Προσηλωμένος και με ξεκάθαρο πλάνο στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός, απείλησε πολλάκις με τις σέντρες του. Πήγε να βρεθεί πίσω στο σκορ από δικό του λάθος, στο δοκάρι του Μάντζη. Στάθηκε τυχερός εκεί και με τον Καρέλη πήρε το προβάδισμα στο 32′, όντας καλύτερος συνολικά.

Στις αρχές της επανάληψης ο Τίτορμος δέχθηκε αρκετή πίεση. Με την άμυνα και τον Ανέστη να ανταποκρίνονται το προβάδισμα διατηρήθηκε. Από το 65′ και μετά οι Αγρινιώτες άρχισαν να απειλούν ξανά στο ανοικτό γήπεδο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 83′ από λάθος του Αποστολάκη με τον Λενίς. Το γκολ του Κορνέλιους απέδωσε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη στις καθυστερήσεις για το ματς του πρώτου γύρου.