ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Πού πας έτσι Παναιτωλικέ; Απελπιστική εικόνα και ήττα από τη Λαμία

Άνευρος, φλύαρος, έχοντας συντριπτική κατοχή αλλά μεγάλη δυσκολία στην παραγωγή φάσεων και συνάμα στην άμυνα στο ανοικτό γήπεδο, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε από τη Λαμία εκτός έδρας και «έμπλεξε» για τα καλά.

Ένας κάκιστος, άνευρος, ανομοιογενής και με σοβαρά αμυντικά κενά Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα στη Λαμία με 2-0, μπαίνοντας εκ νέου σε σοβαρές περιπέτειες για την παραμονή του στην κατηγορία.

Σε γνώριμη διάταξη 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Παναιτωλικό ο Μάκης Χάβος. Ο Ζεσούς Φερνάντεθ ξεκίνησε στο τέρμα, στον «απόηχο» των αντιδράσεων που προκλήθηκαν νωρίτερα σήμερα, κατόπιν ανάρτησής του στα κοινωνικά δίκτυα για τις διαδηλώσεις συμπατριωτών του για τον Τζόρτζ Φλόιντ. Κέβιν, Σιέστεντ, Μαλής και Τζανακάκης η τετράδα της άμυνας. Ελλείψει Ντάλσιο και Ταχάρ, ο Τσιγγάρας ξεκίνησε ως παρτενέρ του Ντίαζ στον άξονα. Φάρλει Ρόσα και Μουνιέ στα δύο «φτερά», με τον Άλβαρεζ να βρίσκεται πίσω από τον μοναδικό «καθαρό» φορ, Αμπιόλα Ντάουντα.

Η Λαμία ξεκίνησε πιο ορεξάτα στο παιχνίδι προσπαθώντας να δημιουργήσει από τα πρώτα λεπτά επιθετικές προϋποθέσεις. Ο Παναιτωλικός γρήγορα ισορρόπησε και απάντησε με δύο κάθετες του Φάρλει από τα αριστερά που δεν βρήκαν αποδέκτη. Οι δύο αντίπαλοι έψαχναν τα πατήματά τους στο γήπεδο, με την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού να είναι εμφανέστατη. Ο Αραβίδης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί όμορφη πάσα του Βασιλόγιαννη στο 13′, με τον Μαλή να επεμβαίνει σωτήρια, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα κεφαλιά του Βιγιάλμπα έδιωξε με υπερένταση ο Ζεσούς. Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό μετά από συνεργασία Μουνιέ-Φάρλει, με τον τελευταίο να σουτάρει πάνω στον Κάχριμαν στο 27′.

Η Λαμία πήρε «κεφάλι» στο σκορ με τον Βιγιάλμπα στο 29′, με τον Αραβίδη να βάζει «πλάτη» τον Μαλή, δίνοντας έτοιμο γκολ στον συμπαίκτη του, που δε λάθεψε. Κεφαλιά του Νιάσε στο 32′ πέρασε άουτ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Σουτ του Τσιγγάρα στο 34′ δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Κάχριμαν. Ίδια τύχη είχε προσπάθεια του Μαλή λίγο αργότερα ενώ μεγάλη ευκαιρία απώλεσε τόσο ο Ντάουντα, στο 42′. Ομοίως και ο Μαλής εκ νέου, λίγο αργότερα. Η Λαμία εξακολουθούσε να εκμεταλλεύεται τις «τρύπες» στην άμυνα του Παναιτωλικού, στο ένα εναντίον ενός. Ο Βασιλόγιαννης έχασε καλή στιγμή στο 43′. Τελευταία καλή ευκαιρία του ημιχρόνου από τον Αλέξανδρο Μαλή, με κεφαλιά του να μη βρίσκει στόχο μετά από φάουλ του Άλβαρεζ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Χάβος πέρασε τον Λιάβα στη θέση του Σιέστεντ στα στόπερ. Κεφαλιά του Κέβιν στο 49′ πέρασε ψηλά άουτ. Ο Παναιτωλικός ανέβασε ρυθμό προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως να «πατάει» περιοχή. Οι γηπεδούχοι περιόριζαν εξαιρετικά το χώρο και η κατοχή για τον Παναιτωλικό συνέχιζε να είναι ανούσια. Ο Χάβος στο 71′ κάνοντας τριπλή αλλαγή πέρασε στο γήπεδο τους Αριγίμπι, Λουσέρο και Μπαΐροβιτς αντί των Τσιγγάρα, Κέβιν και του κακού Μουνιέ. Ο ρυθμός του παιχνιδιού «έπεσε» κι άλλο όσο περνούσε η ώρα. Με πανομοιότυπο τρόπο, όπως στο 30′, ο Μπιανκόνι διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στα εναπομείναντα λεπτά, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, δε σημειώθηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση, με τη Λαμία να παίρνει το τρίποντο.

ΛΑΜΙΑ: Κάχριμαν, Σκόνρας, Αντέτζο, Βύντρα, Βάντερσον, Νιάσε (76′ Δημούτσος), Μπεχαράνο (87′ Πλιάτσικας), Βασιλόγιαννης (76′ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Βιγιάλμπα (55′ Μπουλούλης), Αραβίδης (55′ Καραμάνος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Μαλής, Σίεστεντ (46′ Λιάβας), Κέβιν (71′ Λουσέρο), Τσιγγάρας (71′ Μπαΐροβιτς), Ντίας, Ρόσα, Μουνιέ (71′ Αριγίμπι), Άλβαρες, Ντάουντα (83′ Ντουάρτε).

Για πολλοστή φορά η συγκεκριμένη στήλη της ανάλυσης παραμένει κενή. Κάκιστη εικόνα από τον Παναιτωλικό.
  • Δεν υπήρχε ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες πάσχιζαν να παράξουν φάσεις μέχρι το 35′. Η μεγάλη αποχή από την αγωνιστική δράση ήταν πασιφανές ότι επηρέασε.
  • Ανούσια κατοχή στο πρώτο ημίχρονο για τον Παναιτωλικό με δυσκολία στην παραγωγή μεσοεπιθετικά.
  • Κάκιστες αμυντικές επιστροφές, οι οποίες και στοίχισαν στον Παναιτωλικό. Η προβληματική εικόνα της άμυνας σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός ήταν συχνό φαινόμενο και κόστισε δις.
  • Για ομάδα που δίνει μάχη για την παραμονή και γνωρίζοντας ότι ο Πανιώνιος είχε νικήσει η εικόνα ήταν απαράδεκτη.

Ο Γιάννης Βρέσκας ήταν ο διαιτητής της αναμέτρησης στη Λαμία. «Ανάποδος» πειθαρχικός έλεγχος στο πρώτο ημίχρονο με τον Ντάουντα να βλέπει κίτρινη σε φάση που χτυπά άθελά του αμυνόμενο των γηπεδούχων. Νωρίτερα σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις δεν «κιτρίνισε» παίκτες της Λαμίας. Κατά τα άλλα δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερα δύσκολη φάση.

Προβληματική η αμυντική εικόνα του Παναιτωλικού, που παρά την κατοχή της μπάλας δεν μπόρεσε να δημιουργήσει. Αντιθέτως, η Λαμία «χτύπησε» στο «ανοικτό» γήπεδο ιδανικά, εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες αυτές. Δύο τέρματα σημείωσαν με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι, που δικαιούνταν απόλυτα τη νίκη, απέναντι σε έναν Παναιτωλικό που αν συνεχίσει σε ίδιο τέμπο είναι καταδικασμένος.