fbpx
Connect with us

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Προεξάρχοντος Αντώνη και οι δέκα ήταν…. υπέροχοι, ΠΑΛΙΚΑΡΙΣΙΟ τρίποντο επί του Ατρομήτου (φωτο-video)

Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες για 60 και πλέον λεπτά, ο Παναιτωλικός προεξάρχοντος… Αντώνη πήρε παλικαρίσια νίκη επί του Ατρομήτου.

Ο Παναιτωλικός πήρε προβάδισμα στο 24′ με τον Καρέλη, ωστόσο στο 30′ έμεινε με δέκα λόγω της αποβολής του Οικονόμου.

Ο Στεργιάκης είχε σπουδαίες επεμβάσεις, με τον Τίτορμο να έχει τις στιγμές του με Μαυρία, Λιάβα, Χουάνπι για να πετύχει δεύτερο γκολ.

Στεργιάκης, Μλάντεν, Οικονόμου, Στάγιτς, Τορεχόν, Μαυρίας, Ντουάρτε, Πέρεθ, Χατζηθεοδωρίδης, Ντίαζ και Καρέλης οι έντεκα του Πετράκη. Στο 3-5-2 η διάταξη.

Το πρώτο ημίχρονο

Με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού ο Ατρόμητος κέρδισε κόρνερ. Ο Ρομπάιγ έκανε σουτ, ο Στεργιάκης μπλόκαρε, με την μπάλα στη συνέχεια να φεύγει από τα χέρια του. Ο Αντζιέλσκι σκόραρε από κοντά αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. Ένα σουτ του Πέρεθ που δεν προβλημάτισε τον Τσιντώτα στο 5′ η πρώτη τελική του Παναιτωλικού.

Στο 6′ μεγάλη στιγμή για τον Τίτορμο. Από λάθος γύρισμα προς τον κίπερ του Ατρομήτου, ο Ντίαζ «έσπασε» προς τον αφύλακτο Καρέλη, με τον Τσακμάκη να παρεμβαίνει σωτήρια, διώχνοντας σε κόρνερ.

Καλή κυκλοφορία στα πρώτα λεπτά, αρκετά τα λάθη ωστόσο και από τις δύο ομάδες. Στο 13′ ένα ακόμα κόρνερ για τον Ατρόμητο, ο Ντε Μποκ πήρε κεφαλιά, αστοχώντας. Νέα περίπτωση κόρνερ στο επόμενο λεπτό για τους Περιστεριώτες, με τον Στεργιάκη να «καθαρίζει».

Ωραία σέντρα του Τορεχόν στο 18′ έδιωξαν σε κόρνερ προ του Καρέλη οι αμυνόμενοι του Ατρομήτου. Πολύ ωραία εκδηλωμένη επίθεση του Παναιτωλικού στο 19′, ο Στάγιτς συνεργάστηκε με Τορεχόν-Ντουάρτε-Καρέλη, με το σουτ του πρώτου να περνάει λίγο εκτός εστίας.

Στο 24′ ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ. Πιέζοντας ψηλά, ο Τίτορμος πήρε κατοχή, με τον Πέρεθ να κάνει εξαιρετική ενέργεια. Ο Καρέλης έγινε κάτοχος της μπάλας, πλάσαρε ιδανικά και έκανε το 1-0. Η φάση επιβεβαιώθηκε και από το VAR.

Κι ενώ το momentum ήταν Παναιτωλικός, στο 30′ ο Μάριος Οικονόμου υπέπεσε σε ένα εξαιρετικά σκληρό φάουλ στον Γκονζάλες. Ο Παπαδόπουλος του έδειξε δικαιολογημένα την άγουσα για τα αποδυτήρια, με τον Τίτορμο να μένει με δέκα. Ο Πετράκης απέσυρε τον Χατζηθεοδωρίδη στο 35′, βάζοντας τον Μαλή στην θέση του.

Ο Παναιτωλικός αναλώθηκε σε ένα παιχνίδι… φθοράς, περιμένοντας τον Ατρόμητο στο μισό γήπεδο, σε θέση άμυνας. Και κάπως έτσι βρήκε στην αντεπίθεση μεγάλη ευκαιρία. Στο 43′, ο Φρεντ με τάκλιν αυτοθυσίας άνοιξε στον Τορεχόν που σύγκλινε, γυρίζοντας στο πέναλτι. Ο Μαυρίας πλάσαρε, με τον Τσιντώτα να τον νικά.

Μία εκτέλεση φάουλ του Έντερ στις καθυστερήσεις δεν προβλημάτισε τον Στεργιάκη. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Αντζιέλσκι έχασε την μεγαλύτερη στιγμή του Ατρομήτου, αστοχώντας εξ επαφής σε επικίνδυνη παράλληλη.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός γύρισε χωρίς αλλαγές στο γήπεδο. Ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυναμικά, με τον Τίτορμο να αναμένει στο μισό του.

Στο 50′ ο Στεργιάκης κάνει απίθανη διπλή επέμβαση. Πρώτη κεφαλιά λόμπα του Αντζιέλσκι η μπάλα πήρε ύψος, ο κίπερ του Παναιτωλικού την ακούμπησε ελαφρά και αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι του. Ο Βαλέντσια πήρε το «ριμπάουντ» και από το ένα μέτρο πήρε νέα κεφαλιά που απέκρουσε ξανά ο… ξαπλωμένος κίπερ του Παναιτωλικού.

Ο Παναιτωλικός αμυνόταν… υπέρ πίστεως και πατρίδος, προσπαθώντας να «σπάσει» τον ρυθμό. Η κόπωση ωστόσο άρχισε να είναι κάτι παραπάνω από ορατή. Ο Πετράκης σήκωσε Λιάβα και Ζοάο, αντικαθιστώντας Ντίαζ και Καρέλη.

Στο 70′ ο Λιάβας έκλεψε δις σε πολύ επικίνδυνη θέση. Κι αν στην πρώτη φορά έκανε κακή επιλογή, στην δεύτερη βγήκε σε θέση βολής, με τον Τσιντώτα να αποκρούει το σουτ του. Στο 74′ ο Πέρεθ έκλεψε και κέρδισε φάουλ σε εξαιρετική θέση. Ο Πετράκης πέρασε Χουάνπι και Τσιγγάρα αντί Μαυρία και Πέρεθ.

Ο Πέδρο ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, με το χτύπημά του να περνάει πάνω από το οριζόντιο του Τσιντώτα. Ο Τίτορμος εξακολουθούσε να «βαστάει», με τον Ατρόμητο να γυρνά μπάλα συνεχώς πέριξ της περιοχής του Στεργιάκη, κερδίζοντας αρκετά κόρνερ.

Στο 80′ αριστοτεχνικό σουτ του Χουάνπι έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιντώτας. Ο Ατρόμητος στα τελευταία λεπτά ανέβασε γραμμές και πίεσε ασφυκτικά. Στο 86′ από κόρνερ ο Ντιρκς με κεφαλιά αστόχησε εξ επαφής. Τα στατικά για τους φιλοξενούμενους διαδέχονταν το ένα το άλλο, με τον Στεργιάκη να φωνάζει πανταχού «ΠΑΡΩΝ» (ναι, με κεφαλαία).

Έξι λεπτά καθυστερήσεων υπέδειξε ο Παπαδόπουλος, με τον Παναιτωλικό να παίζει με εννιά καθώς ο Ντουάρτε ήταν εκτός με πρόβλημα τραυματισμού. Στο μεσοδιάστημα ο Στεργιάκης «καθάρισε» μία ακόμα φάση. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα, 1-0 τελικό σκορ.

-Σκόραρε μετά από καιρό αφλογιστίας στο πρωτάθλημα. Ο Καρέλης τίναξε -επιτέλους- δίχτυα στο πρωτάθλημα.

-Φρεντ. Πολλά χιλιόμετρα, πολλές βοήθειες. Αποδίδει εξαιρετικά στον άξονα. Άξιος παραστάτης ο Πέρεθ, αν και είχε μερικά λαθάκια.

-Μλάντεν, Στάγιτς και Μαλής «μάσησαν σίδερα». Παρότι οι δύο με κίτρινες κάρτες για πολλή ώρα.

-Αποθέματα ψυχής, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Παναιτωλικός αμύνθηκε, «σκύλιασε», έτρεξε, έκανε ότι περνούσε από τα πόδια των παικτών του για να πάρει τη νίκη.

-Από μόνο του το γεγονός ότι η ομάδα κράτησε για τόση ώρα με αριθμητικό μειονέκτημα το υπέρ της σκορ.

-Μέχρι το 30′ έπαιζε εξαιρετικά. Σε εκείνο το χρονικό σημείο κάνει ένα φάουλ που για την εμπειρία του δεν επιτρέπεται. Ο Μάριος Οικονόμου άφησε για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τον Παναιτωλικό με δέκα παίκτες, ενώ δεν θα μπορέσει να αγωνιστεί και στον πρώτο ημιτελικό με τον Άρη.

Ο Στεργιάκης. Εξαιρετικός σε όλο τον αγώνα, έχει κάνει επεμβάσεις που πρακτικά έδωσαν στον Παναιτωλικό τη νίκη. Τρομακτική εμφάνιση από το νεαρό πορτιέρε. Μπράβο του.

Ο Παπαδόπουλος, όπως και στο Περιστέρι, στο ματς του πρώτου γύρου. Σωστά ακύρωσε το γκολ του Αντιζέλσκι, σε πασιφανή θέση οφσάιντ ο ποδοσφαιριστής του Ατρομήτου. Είναι σωστή η κόκκινη που δείχνει στον Οικονόμου, με τον στόπερ του Παναιτωλικού να κάνει ένα πολύ σκληρό φάουλ.

Από εκεί και πέρα ωστόσο τα «σπόρια» πήγαν… Ατρόμητο. Ο ρέφερι υπέμεινε την συνεχή γκρίνια των παικτών των φιλοξενούμενων, κιτρινίζοντας αφειδώς παίκτες των Αγρινιωτών. Πολλές οι ανάποδες υποδείξεις των βοηθών.

Παιχνίδι εξαιρετικά μεγάλης σημασίας για τον Παναιτωλικό. Ωραίος ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Ο Τίτορμος άνοιξε το σκορ με τον Καρέλη στο 24′, ωστόσο έμεινε με δέκα λόγω της αποβολής του Οικονόμου. Ο Μαυρίας είχε μεγάλη στιγμή για τον Παναιτωλικό, ο Αντζιέλσκι για τον Ατρόμητο. Στο 1-0 το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός είδε τον Ατρόμητο να επιτίθεται κατά ρυπάς, κρατώντας «Θερμοπύλες». Ο Στεργιάκης έκανε απίστευτη διπλή επέμβαση στο 50′, κρατώντας τον Τίτορμο μπροστά. Το σύνολο του Πετράκη αμύνθηκε μέχρις εσχάτων, περιορίζοντας το δυνατόν τις επιθετικές προσπάθειες του Ατρομήτου και φθάνοντας σε δύο περιπτώσεις κοντά στο γκολ. Ο Παναιτωλικός με ψυχή κράτησε το 1-0 και πήρε τεράστια βαθμολογική «ανάσα».