Η προϊστορία του Παναιτωλικός-Άρης στη μεγάλη κατηγορία (vids)

Πολύ καλή παράδοση έχει χτίσει η ομάδα του Αγρινίου κόντρα στον Άρη, σε επίπεδο μεγάλης κατηγορίας, εξαιρώντας το περσινό παιχνίδι. Σε συνολικά 5 παιχνίδια, ο Παναιτωλικός μετρά 2 ισοπαλίες, 3 νίκες και 1 ήττα. Τα 2 πρώτα ματς συναντώνται τις σεζόν 75′-76′ και 76′-77′ με σκορ 2-2 και 2-0 αντίστοιχα. Οι επόμενες αναμετρήσεις έγιναν στο πλαίσιο της Superleague και παρουσιάζονται αναλυτικά παρακάτω:

pane-aris
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 5-1 (18/04/2012)

Oνειρική εμφάνιση για την ομάδα μας, σε έναν αγώνα που, κατά βάση, έπαιζε για την τιμή των όπλων, αφού η παραμονή στην κατηγορία ήταν σχεδόν απίθανη. Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και μόλις στο 11′ άνοιξε το σκορ με τον Πασά, μετά την εκπληκτική προσπάθεια του Γκόλια.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά οι όποιες επιθετικές του προσπάθειες ήταν ανεπαρκείς. Οι Αγρινιώτες από την άλλη πήραν σημαντικό προβάδισμα νίκης με το 2-0 του Καμαρά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Το γκολ αυτό αποσυντόνισε εντελώς τους φιλοξενούμενους.

Το πρώτο δεκάλεπτο του Β’ ημιχρόνου για αυτούς ήταν καταστροφικό αφού δέχθηκαν 2 αστεία γκολ μέχρι το 52ο λεπτό από τους Χαριστέα και Σανκαρέ (αυτογκόλ). Το γκολ της τιμής για τον Άρη ήρθε στο 74′ με τον Γιαννιώτα, αλλά οι παίκτες του Τίτορμου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Αρχικά, διεύρυναν το σκορ με τον Φερνάντεζ στο 76′ κι έχασαν άλλες 3 κλασσικές ευκαιρίες μέχρι τη λήξη του ματς. Για την ιστορία, να αναφερθεί ότι προς το τέλος του ματς αποβλήθηκαν οι Μεντί και Γκόλιας με δεύτερες κίτρινες κάρτες…

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 0-0 (06/02/2014)

Βαρύς αγωνιστικός χώρος, σκληρό παιχνίδι κι μια λευκή ισοπαλία που αφήνει πικρή γεύση στους γηπεδούχους. Το 1ο ημίχρονο ήταν κακό με ελάχιστες καλές στιγμές. Ο Καμαρά απείλησε στο 31′ με την κεφαλιά του να περνά λίγο έξω, όπως και η προσπάθεια του Μανιά πέντε λεπτά αργότερα.

Στο 2ο ημίχρονο ο Παναιτωλικός κυριάρχησε στο γήπεδο και μετά το 70ο λεπτό ήταν καταιγιστικός, αλλά και άστοχος. Την αρχή των μεγάλων χαμένων ευκαιριών έκανε ο Μπόγιοβιτς, που αστόχησε προ κενής εστίας στο 72′. Στο δίλεπτο 80′-81′ χάθηκαν δύο μεγάλες ευκαιρίες από τους Θεοδωρίδη και Κούσα. Τελευταία καλή στιγμή το σουτ το Νταλμά στο 83′.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 1-2 (21/04/2019)

Όμορφο ματς στο Αγρίνιο, με τον Άρη να είναι καλύτερος και να παίρνει δίκαια τη νίκη. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στο γήπεδο πιέζοντας από την αρχή. Στο 22′ η πίεση απέδωσε, με τον Μαρτίνες να σκοράρει από κοντά.

Στο 2ο μέρος οι Αγρινιώτες βρήκαν το γρήγορο γκολ με τον Ντουάρτε στο 48′ και πήραν μέτρα στο γήπεδο προσωρινά. Ο Άρης μετά το αρχικό σοκ, όμως, ανέλαβε ξανά τα ηνία του αγώνα με τον Γιαννακόπουλο να διατηρεί το 0. Όλα αυτά μέχρι το 86′, όταν ο Γιουνές σκόραρε με το που μπήκε στο γήπεδο, μετά την ασίστ του Φετφατζίδη. Καλή προσπάθεια από τον Παναιτωλικό στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν, με τον Άρη να παίρνει δίκαια το τρίποντο στο τέλος…

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 2-0 (26/01/2020)

Ένας ψυχωμένος Παναιτωλικός με απόλυτο ηγέτη και πρωταγωνιστή τον Φάρλει Ρόσα κατόρθωσε να επικρατήσει του Άρη με 2-0. Αρκετές φάσεις εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενος να «αγγίζουν» το γκολ με τον Λάρσον στο 38′. Ο Παναιτωλικός σκόραρε με τον Ντάουντα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με το γκολ όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Στο 57′ ο Φάρλει με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ έκανε το 1-0 για τα «καναρίνια». Ο Άρης ανέβασε «στροφές», ο Τίτορμος άντεξε στην πίεση και στο 72′ στην αντεπίθεση ο Φαρλίτο με μία άκρως «αλήτικη» λόμπα έβαλε «σφραγίδα» νίκης.