ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Πρόκριση στην «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι (3-4) με ήρωα Στεργιάκη!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντώνη Στεργιάκη, στην διαδικασία των πέναλτι ο Παναιτωλικός πήρε την νίκη-πρόκριση επί του Διαγόρα.

Παρότι προηγήθηκε στο 22′ με τον Βοΐλη, ο Παναιτωλικός ισοφαρίστηκε πριν το ημίχρονο. Μετά από ένα κάκιστο δεύτερο ημίχρονο το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση ο Τίτορμος είχε στιγμές για να πάρει ξανά το προβάδισμα χωρίς ωστόσο να τις μετουσιώσει σε γκολ, με τον Διαγόρα να αντέχει.

Γενικά προβληματική η εικόνα του Παναιτωλικού, που όπως και πέρυσι στην Καλαμάτα οδηγήθηκε στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

Άλλο Ρόδος, ωστόσο, άλλο Καλαμάτα, με τον Αντώνη Στεργιάκη να αποκρούει δύο πέναλτι. Παρότι ο Παναιτωλικός είδε Μπαλντασάρα, Πέρεθ και Μπουζούκη να αστοχούν, προκρίθηκε με 3-4.

Προβληματική, τονίζεται, η εικόνα των Αγρινιωτών των 11 απουσιών, που ωστόσο πήραν τη νίκη και την ψυχολογία για την συνέχεια. Ο Πετράκης έχει μπροστά του πλέον δύο εβδομάδες δουλειάς ενόψει Βόλου.

Σε διάταξη 3-5-2 οι Στεργιάκης, Μλάντεν, Μπ. Ντουάρτε, Στάγιτς, Λιάβας, Χουάνπι, Μπαλντασάρα, Ξενιτίδης, Τορεχόν, Φρ. Ντουάρτε, Βοΐλης.

Το πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τον Παναιτωλικό να έχει υποψία φάσης με τον Ξενιτίδη στο 11′ και τον Διαγόρα να καταγράφει πρώτη στιγμή με τον Γκάτα στο 15′. Το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από την εστία του Στεργιάκη.

Στο 18′ ωραία ενέργεια του Τορεχόν από τα αριστερά, ο Χουάνπι άνοιξε στον Φρεντ, που σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο. Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 22′, έχοντας πάρει την πρωτοβουλία μετά το 15′. Τορεχόν-Μπαλντασάρα συνδυάστηκαν εξαιρετικά, τελικός αποδέκτης ο Βοΐλης που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι στο 30′. Ο Ντουάρτε ανέτρεψε τον Γκάτα προσπαθώντας να ανακόψει γύρισμα-κεφαλιά του Μπαλντασάρα, με τον Κατοίκο να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών. Ο Μανιάς εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε.

Ο Παναιτωλικός είχε καλή στιγμή με τον Ντουάρτε στο 42′ ενώ στο τέλος του ημιχρόνου κεφαλιά του Λιάβα από κόρνερ πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές επέστρεψαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες. Ο Παναιτωλικός προχώρησε στην πρώτη του με την συμπλήρωση ώρας αγώνα. Ο Πέρεθ αντικατέστησε τον Ξενιτίδη στο 61′. Κακός ρυθμός και αρκετά φάουλ και λάθη μέχρι το 69′.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Μπουζούκης αντικατέστησε τον Χουάνπι. Στο 73′ σουτ του Ντουάρτε βρήκε σε ετοιμότητα τον κίπερ του Διαγόρα. Στο 80′ Χατζηθεοδωρίδης και Νικολάου αντικατέστησαν Τορεχόν και Φ. Ντουάρτε.

Παράταση – Πέναλτι

Στο 95′ ο Μπρούνο Ντουάρτε με κεφαλιά έφτασε κοντά στο γκολ, μετά από φάουλ του Λιάβα. Στο 97′ ο Χατζηθεοδωρίδης με σέντρα-σουτ σημάδεψε το δοκάρι της ομάδας της Ρόδου. Στο 100′ κεφαλιά του Μλάντεν από φάουλ του Μπουζούκη έδιωξε σε κόρνερ ο Αυγερινός.

Στο 117′ ο Μπαλντασάρα από πλεονεκτική θέση αστόχησε, σουτάροντας πάνω από το οριζόντιο. Το ματς οδηγήθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία.

Στα πέναλτι ο Μλάντεν σκόραρε αρχικά, ο Στεργιάκης απέκρουσε το πέναλτι του Μανιά, με τον Μπαλντασάρα να αστοχεί στην επόμενη εκτέλεση. Ο Μανωλάκης ισοφάρισε σε 1-1, ο Λιάβας έκανε το 1-2. Ο Πάρντο έκανε το 2-2, ο Χατζηθεοδωρίδης με εξαιρετική εκτέλεση το 2-3. Ο Μασούρας αστόχησε στην επόμενη εκτέλεση, με τον Πέρεθ ωστόσο να νικιέται από τον Αυγερινό και τον Τσιαντούλα εν συνεχεία να ισοφαρίζει.

Ο Μπουζούκης αστόχησε σε δεύτερο σερί πέναλτι για τον Παναιτωλικό, άστοχος όμως ήταν και ο Διαγόρας. Ο Μπρούνο Ντουάρτε σκόραρε και στην τελευταία εκτέλεση ο Στεργιάκης απέκρουσε, δίνοντας την πρόκριση στον Τίτορμο με 3-4.