ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Σημαντικός βαθμός στο Περιστέρι για τον διπρόσωπο Παναιτωλικό (φωτο-video)

Σημαντικός είναι ο βαθμός που απέσπασε ο Παναιτωλικός στο Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο, με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1.

Ο Νίκος Καρέλης σκόραρε ένα υπέροχο γκολ για τα «καναρίνια», που ήταν καλύτερα στο πρώτο μέρος. Ωστόσο, ο Τίτορμος ισοφαρίστηκε νωρίς στο δεύτερο μέρος, με τον Ατρόμητο να κυριαρχεί στην κατοχή αλλά να μην απειλεί ουσιαστικά, πλην λίγων εξαιρέσεων.

Ο Παναιτωλικός έδειξε συμπαγές πρόσωπο, κρατά τον βαθμό σε μία δύσκολη έδρα και συνεχίζει για το δεύτερο σερί εκτός έδρας με τον ΟΦΗ.

Ο Ανέστης στο τέρμα. Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης η τετράδα της άμυνας. Μλάντεν, Φλόρες και Ντουάρτε στον άξονα. Νταγκό και Σενγκέλια στα δύο «άκρα». Καρέλης στην κορυφή της επίθεσης. Σε διάταξη 4-3-3.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός απείλησε στο 4′ με σουτ του Νταγκό να περνάει πάνω από το οριζόντιο του Γιαννιώτη. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο στο 8′, με τον Ανέστη να διώχνει σε κόρνερ το χτύπημα του Μουνίθ.

Και οι δύο ομάδες κυκλοφορούσαν ωραία μπάλα και κάλυπταν επαρκώς χώρους. Ρυθμός ωστόσο δεν υπήρχε. Κεφαλιά του Ντε Μποκ στο 23′ από κόρνερ δεν απείλησε την εστία του Παναιτωλικού.

Ωραία ανάπτυξη των Αγρινιωτών στο 27′ με τον Χατζηθεοδωρίδη να σεντράρει από την αριστερή πλευρά, με την άμυνα του Ατρομήτου να απομακρύνει. Ωραία ατομική του Ρομπάιγ που πέρασε τον Αποστολάκη στο 29′, με το σουτ του Μουνίθ να αποκρούει ο Χατζηθεοδωρίδης. Δευτερόλεπτα μετά σουτ του Ροτάριου πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι πήραν «μέτρα» στο γήπεδο. Ωστόσο ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Τρομερή μπαλιά του Φλόρες βρήκε τον Καρέλη στο 33′. Ο αρχηγός του Παναιτωλικού «χόρεψε» τον Χατζηισαΐα και «εκτέλεσε» τον Γιαννιώτη για το 0-1.

Στο 36′ ο Σιδηρόπουλος έδειξε προθέσεις… Σε μαρκάρισμα του Ντουάρτε στον Ροτάριου υπέδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα. Εντονότατες διαμαρτυρίες και ευτυχώς που υπήρχε το VAR. Η απόφαση διορθώθηκε, με τον Πορτογάλο να «κιτρινίζεται».

Ωστόσο οι διαιτητικές αποφάσεις συνέχισαν να προβληματίζουν. Χαρακτηριστική η φάση του Νταγκό στο 39′, με τον Ιβοριανό να καλύπτεται από τρεις παίκτες αλλά να υποδεικνύεται οφσάιντ.

Μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναιτωλικό να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ. Ο Ανέστης έδιωξε σέντρα σουτ του Κεσχρίντα σε κόρνερ στον έξτρα χρόνο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές επέστρεψαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες. Ο Ατρόμητος έδειξε διάθεση να πιέσει εξ αρχής και βρήκε το γκολ στο 50′. Ο Μουνίθ «έσπασε» ωραία στον Ροτάριου, ο οποίος από θέση «βολής» δεν λάθεψε για το 1-1.

Ο Αναστασίου προχώρησε στην πρώτη αλλαγή του στο 58′, με τον Κολοβό να αντικαθιστά τον Σενγκέλια. Ο Ντουάρτε πέρασε στα άκρα, ο Έλληνας πίσω από τον Καρέλη. Σταδιακά ο Παναιτωλικός πήρε χώρους στο γήπεδο. Ωστόσο, από παιδικό λάθος του Λάρσον στο 68′ ο Κιάρτανσον μπόρεσε να απειλήσει, ανεπιτυχώς.

Ο Αποστολάκης έκανε κομβικό stop προ του Ρομπάιγ στο 69′. Στο 72′ έδωσε τη θέση του στο Λιάβα, όπως και ο Χατζηθεοδωρίδης στον Χουχούμη. Μέχρι το 82′ δεν σημειώθηκε κάποια φάση. Ήταν τότε που αρχικώς ο Κορνέλιους… έρποντας στο έδαφος έδιωξε με το κεφάλι γύρισμα και ακολούθως ο Χουχούμης με αυτοθυσία «έκοψε» σουτ του Ροτάριου.

Στο 85′ ο Μάρτενσον αντικατέστησε τον Νταγκό. Σέντρα του Χουχούμη στο 86′ βρήκε τον Καρέλη, με το σουτ του να κοντράρει. Κόρνερ για τους γηπεδούχους στο 88′, απομάκρυνε αποτελεσματικά η άμυνα. Ο Τίτορμος απείλησε με κόρνερ στις καθυστερήσεις ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ανέστης «μάζεψε» το βον πλανέ του Τζαβίδα.

Το ματς «άνοιξε», πλην όμως καμία ομάδα δεν βρήκε τη φάση για το γκολ, με απανωτά λάθη. 1-1 το τελικό σκορ.

-Ο Παναιτωλικός έβγαινε όμορφα στο τρανζίσιον, δημιουργώντας απειλητικές καταστάσεις για την εστία του Ατρομήτου.

Μλάντεν. Στιβαρή παρουσία για δεύτερο σερί αγώνα στο «6». Πολύ καλός και ο Φλόρες. Πολλή δουλειά ο Νταγκό.

Είχε ξανά τακτική προσήλωση ο Παναιτωλικός. Ανασταλτικά ανταποκρίθηκε σε γενικές γραμμές καλά, με εξαίρεση το γκολ που δέχθηκε. Ο Κορνέλιους δεν μάρκαρε σωστά, εν προκειμένω. Δημιουργικά έχει δρόμο ακόμα.

-Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους φίλους του Παναιτωλικού που βρέθηκαν στο πλευρό της ομάδας.

Πρέπει να εξαλείψει τα εύκολα λάθη ο Παναιτωλικός. Χαρακτηριστική περίπτωση η μπαλιά του Κορνέλιους στο 18′ που έβγαλε σε επικίνδυνη αντεπίθεση τον Ατρόμητο. Ομοίως και η φάση με τον Λάρσον στο 67′ ή με τον Λιάβα στο 88′.

-Όπως και στα φιλικά, ο Τίτορμος παρουσίασε «νεκρό» διάστημα στο ξεκίνημα της επανάληψης. Του κόστισε το γκολ της ισοφάρισης του Ροτάριου.

-Δεν βοήθησε ο Σενγκέλια, δικαίως αντικαταστάθηκε από τον Αναστασίου. Ούτε και ο Κολοβός, στο ντεμπούτο του, ωστόσο, φάνηκε, ιδιαίτερα.

-Έβγαλε κούραση στην επανάληψη η ομάδα. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα αλλά δεν μπορούσε να κρατήσει κατοχή για να δημιουργήσει προϋποθέσεις.

Καρέλης. Δεν είναι μόνο το γκολ. «Κατάπιε» δεκάδες χιλιόμετρα. Πίεσε, μάρκαρε, άνοιξε χώρους, έδωσε «μάχες» σε κάθε μήκος και πλάτος του γηπέδου. Σκοράρει σεντερφορίσια, υπέροχη η ενέργειά του.

Σιδηρόπουλος. «Κιτρίνισε» νωρίς Χατζηθεοδωρίδη και Μλάντεν. Κακή διαιτησία στο πρώτο ημίχρονο. Στο 36′ δείχνει απευθείας κόκκινη στο Ντουάρτε σε μία φάση που ευτυχώς που υπήρχε το VAR και διόρθωσε. Ο βοηθός καταλογίζει οφσάιντ τον Νταγκό στο 38′ σε φάση που καλύπτεται καθαρά.

Στο δεύτερο μέρος κάπως το ισορρόπησε, με τα «ανάποδα» σφυρίγματα να μειώνονται μεν αλλά να συνεχίζουν. Γενικότερα, από τον άνθρωπο που θεωρείται ο κορυφαίος Έλληνας διαιτητής υπάρχουν απαιτήσεις. Δεν τις «κάλυψε» στο συγκεκριμένο ματς.

Λίγες φάσεις στο πρώτο μέρος. Ο Παναιτωλικός μπήκε καλά στο γήπεδο και στάθηκε πολύ καλά μέχρι τη μισή ώρα αγώνα. Εκεί που ο Ατρόμητος πήγε να πιέσει λίγο παραπάνω βρήκε το γκολ με τον Καρέλη. Φυσικά θα μπορούσε κάλλιστα να παίζει με δέκα παίκτες αν δεν υπήρχε το VAR να διορθώσει τον Σιδηρόπουλο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν νωρίς το γκολ της ισοφάρισης με τον Ροτάριου. Ο Ατρόμητος είχε καλύτερη απόδοση. Πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δίχως βέβαια να δημιουργήσει κλασικές φάσεις, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Τα ατομικά λάθη των παικτών και των δύο ομάδων ενίοτε δημιουργούσαν προϋποθέσεις, δίχως να έρθει κάποιο γκολ. 1-1 το σκορ.