Σκοράρουν (μόνο) οι μεταγραφές του Γενάρη!

skoraroun

Η αλήθεια είναι ότι από τη στιγμή που ο Παναιτωλικός ενισχύθηκε με μεταγραφές τον Ιανουάριο, η εικόνα της ομάδας είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με πριν.

Οι μεταγραφές βοήθησαν την ομάδα του Μάκη Χάβου να «ξεμπλοκάρει» επιθετικά. Αυτό αποτυπώνεται από την επίτευξη εννέα τερμάτων στις τελευταίες επτά αγωνιστικές.

Πριν την έλευση των Ρόσα, Ντάουντα, Άλβαρες, Μουνιέ, ο Παναιτωλικός σε 18 αγώνες, είχε απολογισμό 1 νίκη, 5 ισοπαλίες και 12 ήττες με γκολ 11-31. Από την 19η αγωνιστική μέχρι και την 25η αγωνιστική, ο απολογισμός έχει αλλάξει με 2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Μάλιστα σκοράρει για 7 σερί παιχνίδια και μόνο με τους παίκτες που αποκτήθηκαν τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

Εννέα τα γκολ που έχει σημειώσει σ’ αυτό το διάστημα. Σε ολόκληρο τον πρώτο γύρο είχε σημειώσει μόλις 8 τέρματα!

Αναλυτικά:

19η αγωνιστική ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ 1-1 (Ντάουντα)

20η αγωνιστική ΑΕΛ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-2 (Ντάουντα 2)

21η αγωνιστική ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ 2-0 (Ρόσα 2)

22η αγωνιστική ΑΣΤΕΡΑΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1 (προσπάθεια Ρόσα)

23η αγωνιστική ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΒΟΛΟΣ 1-1 (Μουνιέ)

24η αγωνιστικη ΠΑΟ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-1 (Ντάουντα)

25η αγωνιστική ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0 (Ρόσα)

Τα εννέα απ’ τα 12 τέρματα στο δεύτερο γύρο, έχουν σημειωθεί από τους νέους παίκτες της ομάδας. Δείγμα του πόση βοήθεια έχουν δώσει στη μεσοεπιθετική γραμμή του Παναιτωλικού.

Ο Μάκης Χάβος μπορεί να «τρίβει» τα χέρια του για τη λύση στο σκοράρισμα. Ωστόσο, αμυντικά τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα, ειδικά με τα «φθηνά» γκολ σε ματς που έχουν κριθεί στα τελευταία λεπτά.

Βελτιωμένος ο Παναιτωλικός, η εικόνα του δεν έχει καμία σχέση με αυτά που βλέπαμε μέχρι και το τέλος του 2019. Η χρονιά είναι κακή, αλλά η προσπάθεια είναι τεράστια απ’ όλους για να μείνει στη μεγάλη κατηγορία ο Παναιτωλικός.

Ακολουθεί το πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Έπειτα η διαδικασία των Play Outs, με τον Παναιτωλικό να πρέπει εκεί να «χτυπήσει» και να διεκδικήσει τη νίκη σε κάθε ματς.