ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Super League 2: «Έμφραγμα» για τον Εργοτέλη, δε μπορεί η Παναχαϊκή (video)

Τέλος στο εντός έδρας αήττητο του Εργοτέλη έβαλαν τα Χανιά, τα οποία επικράτησαν με 1-0 στις καθυστερήσεις. Πήρε το ντέρμπι η Ξάνθη, νίκη-οξυγόνο για την Δόξα Δράμας, «λευκή» ισοπαλία στην Άρτα.

Χανιώτικη «μπαλωθιά» στο 93′

Σπουδαίο διπλό κατάφεραν να πάρουν τα Χανιά στο Ηράκλειο επί του Εργοτέλη, με σκορ 0-1. Έτσι η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου πήρε και μια… άτυπη ρεβάνς για το πρώτο μεταξύ τους ματς στο οποίο τα Χανιά ηττήθηκαν εντός έδρας.

Το γκολ της νίκης για τα Χανιά σημείωσε στις καθυστερήσεις (93’) ο Δημητριάδης μετά από σέντρα του Καμαρά.

Η Δόξα είναι εδώ!

Τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε αγωνιστικών δίχως νίκη έβαλε η Δόξα Δράμας, η οποία πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη απέναντι στα Τρίκαλα.

Η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς μόλις στο 2′ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε δυνατό σουτ του Αγγελόπουλου. Οι «μαυραετοί» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και μπόρεσαν να φύγουν νικητές από το γήπεδο.

«Κατηφόρα» για την Παναχαϊκή

Από το κακό στο χειρότερο συνεχίζει η Παναχαϊκή, η οποία δεν βρήκε την αντίδραση που έψαχνε ούτε κόντρα στον Καραϊσκάκη κι έχασε βαθμούς για τέταρτο σερί ματς και τη θέση της στην εξάδα.

Οι Αχαιοί για ακόμη ένα ματς έμειναν ανενεργοί στην επίθεση, με πιο αξιόλογη στιγμή το τετ-α-τετ του Μπάτροβιτς από την πάσα του Ανάκογλου στο 1ο ημίχρονο και μοιραία «κόλλησαν» στο 0-0, χαρίζοντας έτσι στους ουραγούς Αρτινούς τον πρώτο τους βαθμό σχεδόν μετά από έναν μήνα.

Την ίδια ώρα, το «buzzer-beater» των Χανίων του πρώην προπονητή της, Νίκου Παπαδόπουλου, στο τοπικό ντέρμπι με τον Εργοτέλη, είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του coach Παρασκευόπουλου να υποχωρήσει 7η θέση, μένοντας στους 19 βαθμούς και καλείται να… συνέλθει σύντομα για να μη χάσει οριστικά το τρένο των play-offs.

Οι Ακρίτες το «ροντεό» με τον Λεβαδειακό

Σε ένα ματς με πολλά νεύρα, η Ξάνθη αναδείχθηκε θριαμβεύτρια στο ντέρμπι με τον Λεβαδειακό (1-0) και συρρίκνωσε τη βαθμολογία μεταξύ 5ης θέσης και κορυφής στο -2.

Κέρδισε πέναλτι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και άνοιξε το σκορ με… θρίλερ. Ο Έμπερτ που ανέλαβε την εκτέλεση, είδε τον Στογιάνοβιτς να αποκρούει, όμως, στην επαναφορά της μπάλας έκανε το 1-0 με προβολή.

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, παρά τις ευκαιρίες που απώλεσαν οι δύο μεριές για να πετύχουν κάτι παραπάνω.