Connect with us

ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Super League 2: Πάτησε κορυφή ο Ιωνικός με διπλό στα Χανιά (video)

Δείτε στιγμιότυπα από όλες τις σημερινές αναμετρήσεις

Ο Ιωνικός επικράτησε 1-0 στα Χανιά, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές, ανεβαίνοντας, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της Super League 2.

Σε ένα δυνατό και σκληρό παιχνίδι στην Κρήτη, ο Ιωνικός έφυγε με τη νίκη από την έδρα των Χανιών (1-0), επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές, και ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στην πρώτη θέση της Super League 2 με 21 βαθμούς.

Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα πέτυχε ο συνήθης ύποπτος για την ομάδα της Νίκαιας, Ματίας Κάστρο με κοντινή προβολή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας τα επτά στο φετινό πρωτάθλημα. Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες λόγω τις απευθείας αποβολής του Καρλίτος σε μαρκάρισμα στον Ματσούκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Χανιά προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με την αποβολή του Τιεντσέ στο 76′ να φέρνει και πάλι τις αριθμητικές ισορροπίες. Ωστόσο, παρά το γεγονός πως ήταν καλύτεροι στο δεύτερο 45λεπτο δεν κατάφεραν να πάρουν το αποτέλεσμα.

Έτσι, η θητεία του Νίκου Παπαδόπουλου στον πάγκο των Κρητικών ξεκίνησε με το «αριστερό», μένοντας στην όγδοη θέση και τους 11 βαθμούς.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, ο Διαγόρας επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, επικρατώντας 1-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας χάρη στην κοντινή κεφαλιά του Κονέ στο 19′, μετά από εξαιρετικό χτύπημα κόρνερ του Κοντοχρήστου.

Έτσι, οι Ροδίτες ανέβηκαν, έστω και προσωρινά, στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 20 πόντους, φτάνοντας παράλληλα τις τρεις σερί νίκες.

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε ΟΦ Ιεράπετρας και Τρίκαλα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Γκίνι. Στο 26′, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα, με τον Ριζογιάννη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δεύτερη προσπάθεια μετά το χαμένο του πέναλτι.