ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Super League: Νίκες για Παναθηναϊκό, ΠΑΣ, ισοπαλία στην Τρίπολη (video)

Σπουδαίες νίκες για τον ΠΑΣ και τον Παναθηναϊκό, ισόπαλοι Αστέρας και ΑΕΚ στην Τρίπολη για την 13η αγωνιστική.

Φρέναρε στη βροχή η Ένωση

Βαθμούς άφησε η ΑΕΚ στην Τρίπολη, καθώς έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα. Η Ένωση πίεσε και έψαξε το γκολ. Με κινητήριο μοχλό τον Άμραμπατ, είχε φάσεις, μεταξύ των οποίων κι ένα ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ.

Ο Αστέρας είχε κι αυτός καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ με το δοκάρι του Χριστόπουλου στο 25’, αλλά και προσπάθειες των Άλβαρες και Γκαρθία.

Τετράδα με Καρλίτος και Παλάσιος

Ο Παναθηναϊκός μετά και την ήττα από την ΑΕΚ και τη χαμηλή συγκομιδή του, έπρεπε να νικήσει στη Λεωφόρο τον Ατρόμητο.

Το έκανε με χαρακτηριστική άνεση. Χωρίς να ενθουσιάσει, αλλά και χωρίς να δώσει δικαιώματα. Ήταν κυρίαρχος του αγώνα και νίκησε 2-0 με γκολ των Καρλίτος, Παλάσιος.

Όσο για τον Ατρόμητο, προσπάθησε να εμποδίσει τον Παναθηναϊκό να παίξει ποδόσφαιρο. Όταν έμειναν πίσω στο σκορ και έπρεπε να δημιουργήσουν οι Περιστεριώτες, έδιναν την εντύπωση ότι μέχρι την Πρωτοχρονιά να ήταν στη Λεωφόρο, γκολ δεν θα έβρισκαν…

Ανατροπή με υπογραφή Εραμούσπε

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έδωσε συνέχεια στην εντυπωσιακή πορεία του στο εφετινό πρωτάθλημα, νικώντας 3-2 με ανατροπή τον Βόλο στους «Ζωσιμάδες».

Η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ στα 40΄΄, όταν ο Ορόζ νίκησε τον Λοντίγκιν. Στο 12΄ η ισοφάριση από τον προωθημένο Κάργα, που πήρε την κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ.

Ο Βόλος ανέκτησε το προβάδισμα στο 40΄ με ένα εκπληκτικό γκολ του Νίνη, ο οποίος σκόραρε με ανάποδο ψαλίδι. Στο 45΄+1 είχε και δοκάρι, με τον Σοάρες.

Ο Περέα έγραψε το 2-2 από κοντά, σε φάση που έλεγξε το VAR για ενδεχόμενο οφσάιντ στην αρχή της φάσης αλλά και χέρι του Κολομβιανού.

Η ολική ανατροπή των Ηπειρωτών ήρθε στο 86ο λεπτό, με το εύστοχο πέναλτι του Εραμούσπε. Η παράβαση καταλογίστηκε στο 82΄. Εκτελέστηκε τέσσερα λεπτά αργότερα, καθώς έγινε εκ νέου χρήση του VAR ενώ υπήρξαν και διαπληκτισμοί μεταξύ των παικτών.