ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Super League: Νίκη για ΑΕΚ, ισοπαλία στα Γιάννινα- Η βαθμολογία

Με την ΑΕΚ να επικρατεί του Άρη και τον ΠΑΣ να αναδεικνύεται ισόπαλος με τον Αστέρα έκλεισε η δεύτερη μέρα της 8ης Αγωνιστικής στη Super League.

«Φρένο» στον Αστέρα από τον ΠΑΣ, 1-1

Ματσάρα χωρίς νικητή στα Γιάννενα!ΠΑΣ και Αστέρας έμειναν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να μένουν για 6ο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη και τους Αρκάδες να μην παίρνουν τρίτη σερί νίκη αλλά να παραμένουν σε αυτές τις τρεις αγωνιστικές αήττητοι.

Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Μπαράλες που χτύπησε εκτός φάσης τον Πίρσμαν, ενώ οι Αρκάδες φωνάζουν για το γκολ της ισοφάρισης του ΠΑΣ θεωρώντας πως ο Μπρένερ (37’) σκόραρε με χέρι. Ο Σίτο είχε ανοίξει το σκορ για τον Αστέρα τρία λεπτά νωρίτερα.

ΑΕΚ-Άρης 2-1: Πήρε το ντέρμπι και «βλέπει» κορυφή

Σπουδαία νίκη πήρε η ΑΕΚ με 2-1 επί του Άρη, σε ένα παιχνίδι που είχε εξέλιξη θρίλερ. Η Ένωση ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε δύο γκολ με τους Μήτογλου στο 16’ και Μάνταλο με πέναλτι στο 37’, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε μετά το 71’, όταν ο Μήτογλου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ματέο Γκαρσία μείωσε με κεφαλιά σε 2-1 και ακολούθησε ένα σφυροκόπημα από τους παίκτες του Άρη, που όμως δεν έφερε αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ πήρε μια σημαντική νίκη, που τη διατηρεί δεύτερη στη βαθμολογία, ενώ ο Άρης, που έχει παράπονα από τη διαιτησία, έμεινε στους 8 βαθμούς.