ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Super League 2: Παραμένει οδηγός ο Λεβαδειακός, στα ψηλά ο Ιωνικός (vids)

Πολύ σκληρός για να «πεθάνει» αποδείχθηκε ο Λεβαδειακός, ο οποίος με γκολ στην «εκπνοή» του αγώνα λύγισε τον ΟΦ Ιεράπετρας στη Λειβαδιά και συνέχισε να οδηγεί την κούρσα της Super League 2, μετά και το πέρας 7 αγωνιστικών.

«Ήρωας» για την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου, ήταν ο Χρήστος Τζιώρας, ο οποίος με σουτ μετά από σέντρα του Κωστή στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων «χάρισε» στους γηπεδούχους την τέταρτη νίκη της σεζόν. Αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα του ματς, καθώς μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός ανέβασε «στροφές» στην επανάληψη και έφτασε στο τρίποντο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που διεξήχθησαν στις 17:00, ο Ιωνικός πανηγύρισε εντός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα Λάρισας, χάρη στο τέρμα του Κάστρο στο 56′ με κοντινή προβολή, μετά από ωραία ενέργεια του Πλατέλλα από τα δεξιά.

Οι γηπεδούχοι, ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπρίτο στο 89′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ενώ είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 64′.

Άξιο αναφοράς, πως πριν την έναρξη του αγώνα, η διοίκηση του Ιωνικού τίμησε τους Κλάους Αθανασιάδη και Βαγγέλη Μόρα για την προσφορά τους στο ελληνικό ποδόσφαιρο όλα αυτά τα χρόνια!

Στις νίκες επέστρεψε η Ξάνθη μετά από τρεις αγωνιστικές, φεύγοντας με το διπλό από την Άρτα και την έδρα της ουραγού ΑΕ Καραϊσκάκη. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Πάτρικ Έμπερτ από το σημείο της άσπρης βούλας στο 78′, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σιατραβάνης.

Η Ακριτική ομάδα ήταν κυρίαρχη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ενδεικτικό πως στο πρώτο ημίχρονο είχε δύο δοκάρια, στο 5′ με τον Γερμανό επιθετικό και στο 27′ με τον Γιόρι Σχρόιγεν.

Στο 0-0 έμειναν Δόξα Δράμας και Παναχαϊκή σε ένα κλειστό παιχνίδι με αργό ρυθμό και χωρίς πολλές συγκινήσεις. Καλύτεροι οι Πατρινοί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έφτασαν μια «ανάσα» στο να πάρουν τη νίκη, όταν στο 88′ η κοντινή κεφαλιά του Αραβίδη έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.