ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

«Σβηστή» ήττα στην Φιλαδέλφεια (φωτο- video)

«Σβηστή» ήττα από την ΑΕΚ στην Φιλαδέλφεια γνώρισε ο Παναιτωλικός στο ντεμπούτο του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο του, με σκορ 3-0.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν παθητικός, με δυσκολία να κρατήσει μπάλα. Μπόρεσε να διατηρήσει την εστία του ανέπαφη μέχρι το ημίωρο, ωστόσο δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά. Απώλεσε μεγάλη στιγμή με Πέδρο-Σενγκέλια και πήγε στα αποδυτήρια όντας πίσω με 2-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, ο Τίτορμος κράτησε την ΑΕΚ μακριά από την εστία του, είχε ευκαιρία με τον Ντουάρτε για να σκοράρει, ωστόσο δεν το κατόρθωσε. Ο Μουκουντί στο 89′ «σφράγισε» τη νίκη για την γηπεδούχο.

Πρώτη ενδεκάδα της εποχής Πετράκη με πολλές αλλαγές και σε σχηματισμό 4-2-3-1. Καπίνο κάτω από τα δοκάρια, Μαλής, Ντουάρτε, Μλάντεν, Τορεχόν οι τέσσερις της άμυνας. Πέρεθ, Ξενιτίδης, Μπουζούκης στον άξονα. Στα «φτερά» οι Σενγκέλια και Χατζηθεοδωρίδης, «φουνταριστός» ο Ζοάο Πέδρο.

Το πρώτο ημίχρονο

Κυρίαρχοι από το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι, σε θέση άμυνας ο Παναιτωλικός. Πρώτη απειλή στο 11′, με άστοχο σουτ από το πλάι της μικρής περιοχής από τον Μάνταλο. Ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία για τον αρχηγό της Ένωσης στο 13′. Βρέθηκε ολομόναχος εντός περιοχής ύστερα από σέντρα Ελίασον, αστοχώντας με κοντινή κεφαλιά.

Νέες υποψίες ευκαιριών τέσσερα λεπτά μετά. Δυνατό σουτ του Αραούχο κόπηκε από τον Ντουάρτε, στην εξέλιξη ο Καπίνο μπλόκαρε το επικίνδυνο γύρισμα του Μάνταλου. Εντελώς άστοχα τα μακρινά σουτ των Γιόνσον (19′) και Αραούχο (25′).

Επόμενη κλασική στιγμή για γκολ και πάλι για την ΑΕΚ στο 33′. Όμορφο γύρισμα Μάνταλου, σε πλεονεκτική θέση για γκολ ο Αραούχο, έσωσε την εστία του ο Καπίνο.

Ακολούθησε τρίλεπτο…«τρικυμία». Κόρνερ για την ΑΕΚ στο 34′, νίκησε στον αέρα τον Ντουάρτε ο Βίντα και 1-0.

Το 2-0 δυο λεπτά αργότερα. Ο Ελίασον κινήθηκε από τα αριστερά και σημάδεψε τον ολομόναχο Ρότα, που προ κενής εστίας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι Αγρινιώτες είχαν τη δικιά τους στιγμή για γκολ στο 41′. Ο Σενγκέλια έκλεψε πανέξυπνα από τον Χατζισαφί και πλάσαρε, αλλά νικήθηκε από τον Στάνκοβιτς. Το ριμπάουντ ο Πέδρο, αστόχησε από εξαιρετικό σημείο για γκολ.

Απίθανη ευκαιρία απώλεσε ο Αραούχο στο 44′, σουτάροντας πάνω από τα δοκάρια του εξουδετερωμένου Καπίνο. Αναποτελεσματικός ο φορ της Ένωσης, είχε νέα τεράστια ευκαιρία με κοντινό πλασέ δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή.

2-0 το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Λιάβας αντί Μπουζούκη με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Σε 3-4-3 «γύρισε» το σύστημα ο Πετράκης, με μπακ-χαφ του Λιάβα-Τορεχόν.

Χωρίς μεγάλη στιγμή στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Αναγκαστική αλλαγή στο 57′, Ξενιτίδης έξω, Φρεντ μέσα.

Η ΑΕΚ έριξε τον ρυθμό και διατηρούσε εύκολα το προβάδισμά της. Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζηθεοδωρίδη στο 66′, κατέληξε στην αγκαλιά του Στάνκοβιτς. Υποψία ευκαιρίας για την ΑΕΚ στο 72′, με εντελώς άστοχο γυριστό του Αραούχο.

Αμέσως μετά, οι Στάγιτς-Μπαλντασάρα αντικατέστησαν τους Μπρούνο Ντουάρτε-Χατζηθεοδωρίδη. Στο 75′, ο Σενγκέλια έφυγε στην αντεπίθεση και τροφοδότησε τον Πέρεθ, που πλάσαρε πάνω στον Μουκουντί από το όριο της μεγάλης περιοχής.

Η κλασικότερη στιγμή του δευτέρου μέρους ανήκε στον Τίτορμο στο 80′. Φοβερή έμπνευση Φρεντ με μακρινό σουτ, εντυπωσιακή η επέμβαση του Στάνκοβιτς. Ο Βοΐλης στη θέση του Σενγκέλια στιγμές αργότερα.

Το παιχνίδι τελείωσε οριστικά και πάλι από στημένη φάση. Κόρνερ ο Άμραμπατ, ανεπίτρεπτα μόνος ο Μουκουντί και 3-0 από κοντά. Στις καθυστερήσεις ο ίδιος από εκτέλεση φάουλ πήρε κεφαλιά, σημαδεύοντας το δοκάρι του Καπίνο.

Γκολ του Μάνταλου στο 94′ ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

-Ορισμένες ποιοτικές εκλάμψεις των Πέδρο, Φρεντ και Σενγκέλια. Χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα, όμως.

-Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός κράτησε την ΑΕΚ μακριά από την εστία του και απειλήθηκε ελάχιστα. Βέβαια, οι γηπεδούχοι είχαν ρίξει ρυθμό λόγω του 2-0.

-Αδυναμία του Παναιτωλικού να κρατήσει την μπάλα. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Αγρινιώτες δεν μπορούσαν να αλλάξουν… δεύτερη πάσα από τις αρχές του αγώνα.

-Ο Παναιτωλικός δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά. «Πληγώθηκε» ξανά από στατική φάση στο γκολ του Βίντα, αλλά και σε αυτό του Μουκουντί. Στατική φάση και στο 3-0.

-Σε τέτοια παιχνίδια χρειάζεται αποτελεσματικότητα. Να εκμεταλλεύεσαι και την παραμικρή ευκαιρία. Ο φετινός Παναιτωλικός έχει τρομερή δυσκολία στο γκολ. Σενγκέλια και Πέδρο στο 41′ έχασαν μία τέτοια στιγμή.

-Ακόμα κι όταν η ΑΕΚ έδωσε χώρο στον Τίτορμο στο δεύτερο μέρος, οι ποδοσφαιριστές του Πετράκη δεν εκμεταλλεύτηκαν τις καλές προϋποθέσεις που τους παρουσιάστηκαν.

Ο Σενγκέλια. Ό,τι καλό προέκυψε μεσοεπιθετικά για τον Παναιτωλικό ξεκίνησε από τα πόδια του. Ο Γεωργιανός είχε συμμετοχή στις ελάχιστες καλές στιγμές του Τίτορμου, ενώ λίγο έλειψε να χριστεί και σκόρερ. Δεν είχε τα κατάλληλα στηρίγματα από τους συμπαίκτες του, όντας απελπιστικά «μόνος» δημιουργικά.

Γκορτσίλας. Κανένα πρόβλημα για τον ρέφερι της αναμέτρησης, πέρασε πραγματικά απαρατήρητος. Ακριβοδίκαιος στα σφυρίγματα του, σχεδόν αψεγάδιαστη διαιτησία.

Η ΑΕΚ υπερείχε στο πρώτο μέρος, με τον Παναιτωλικό να κρατά το μηδέν με «νύχια και δόντια» μέχρι το 34′. Σε εκείνο το χρονικό σημείο έμεινε πίσω στο σκορ και σε δύο λεπτά έμεινε πίσω με 2-0. Είχε στιγμή για να βρει γκολ στο 41′ με Σενγκέλια-Πέδρο, ωστόσο δεν βρήκε τον στόχο, με την ΑΕΚ να «απαντά» με τον Αραούχο.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έδωσε μέτρα στον Παναιτωλικό. Οι Αγρινιώτες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις όποιες προϋποθέσεις δημιουργήθηκαν για κάτι καλό. Ο Στάνκοβιτς αρνήθηκε το γκολ στον κεραυνό του Φρεντ. Ο Μουκουντί καθάρισε την υπόθεση-νίκη με κοντινό πλασέ και πάλι από στημένη φάση.