Τα πεπραγμένα μεταξύ Παναιτωλικού – Ατρομήτου σε Play Outs και κανονική διάρκεια (vids)

«Σκούρα» τα βρίσκει ο Παναιτωλικός ενάντια στον Ατρόμητο τον τελευταίο χρόνο, αγνοώντας τη νίκη στα τελευταία τρία παιχνίδια.

Αναλυτικά η σύντομη προϊστορία:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-2 (5η ΑΓ. PLAY-OUTS-2019-20)

Καταπληκτικό ματς στο Περιστέρι και υπερπολύτιμος βαθμός για τον Τίτορμο. Ο Γκάλο, με έξυπνη εκτέλεση φάουλ, άνοιξε το σκορ στο 18′. Οι Αγρινιώτες δεν τα παράτησαν και απάντησαν με την υπέροχη κεφαλιά του Μουνιέ στο 35′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτου του πρώτου ημιχρόνου, μάλιστα, μπορούσαν να ανατρέψουν το σκορ με τις καλές στιγμές των Ρόσα (δις) και Μπαΐροβιτς. Οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους ευκαιρία με το δυνατό σουτ του Ραμπέγιο, που εξουδετερώθηκε από τον κίπερ Φερνάντεθ.

Η επανάληψη ξεκίνησε πάλι με ζόρια για τους φιλοξενούμενους. Στο 57′, μετά από αναμπουμπούλα στην αγρινιώτικη άμυνα ο Λιάβας ανέτρεψε τον Ντε Πάου. Ο Μανούσος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για το 2-1. Η απάντηση της ομάδας του Χάβου άμεση. Ο Κωνσταντόπουλος με προβολή πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα κυανοκίτρινα ισοφαρίζοντας εκ νέου.

Στο ημίωρο που απέμεινε, ο Ατρόμητος κυριάρχησε έχοντας σημαντικές φάσεις. Πρωταγωνιστής και μοιραίος ο Βέλλιος, που απώλεσε τις κλασικότερες εξ αυτών. Ο Παναιτωλικός απείλησε μόνο με το φάουλ του Μπαΐροβιτς στο 77′ και διασφάλισε με την αμυντική του λειτουργία έναν χρήσιμο πόντο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0 (6η ΑΓ. 2020-21)

Μέτρια εμφάνιση, αυστηρός διαιτητής και ήττα με 2-0. Ο Ατρόμητος πήρε προβάδισμα στο 14′ με το πέναλτι του Μανούσου. Η εσχάτη των ποινών υποδείχθηκε μετά από έλεγχο VAR. Δύσκολη φάση, με τον Ρισβάνη να εκμαιεύει την παράβαση από το μαρκάρισμα του Ντάλσιο. Ο Ατρόμητος ήλεγχε το ρυθμό, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο 37′, όταν Ντίας και Γιάκολις βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση αλλά μπερδεύτηκαν μεταξύ τους.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός απείλησε πρώτος με το σουτ του Αριγίμπι. Στο 51′, όμως, ο Ταχάρ έκανε εγκληματική προβολή και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ατρόμητος δε δυσκολεύτηκε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα και κλείδωσε τη νίκη στο 78′, με όμορφη κεφαλιά του Κωτσόπουλου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1 (19η ΑΓ.-2020-21)

Νίκη-ανάσα αναζητούσε ο Παναιτωλικός, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο πρώτο ημίωρο κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι, απειλώντας με τους Μάτσιτς και Γκάλο. Η φάση που στιγμάτισε το ματς έγινε στο 42′. Ο Γούτας κλώτσησε στο… κεφάλι τον Ντίας που έβγαινε τετ-α-τετ, αλλά ο ρέφερι Καραντώνης έδειξε κίτρινη αντί για κόκκινη κάρτα. Το φάουλ που εκτέλεσε ο Αριγίμπι από εξαιρετικό σημείο πέρασε κόρνερ.

Στην επανάληψη οι Περιστεριώτες αιφνιδίασαν, με τον Μουνίθ να κάνει τρομερό πλασέ εκτός περιοχής, ανοίγοντας το σκορ στο 53′. Δέκα λεπτά αργότερα, όμως, ο Ισπανός χαφ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, παίρνοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 78′ έλαβε χώρα μια ακόμα αμφισβητούμενη φάση. Ο Αριγίμπι ανατράπηκε εντός μεγάλης περιοχής και μετά από… έντονη σκέψη ο ρέφερι καταλόγισε πέναλτι. Ο Μπαρμπόσα ευστόχησε για το 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Παναιτωλικός πίεσε για την ολική ανατροπή, αλλά η κλασική στιγμή παρουσιάστηκε για τον Ατρόμητο στο 93′. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν υποδειγματικά στην αντεπίθεση, με το πλασέ του Γκαλβάο να περνάει μόλις άουτ και το ματς να λήγει ισόπαλο.