Δύο ήττες γνώρισε ο Παναιτωλικός απέναντι στον Απόλλωνα στην κανονική διάρκεια

Ισάριθμες ήττες στα δυο παιχνίδια της κανονικής διάρκειας της σεζόν μετρά ο Παναιτωλικός έναντι του Απόλλωνα Σμύρνης.

Αναλυτικά:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ 0-1 (13η ΑΓΩΝ.-2020-21)

Σε ένα κάκιστο πρώτο μέρος, ο Απόλλων άνοιξε το σκορ στην πρώτη τελική του ματς. Όμορφη αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους, αδράνεια στην αγρινιώτικη αμυντική γραμμή και 0-1 με τον Φερνάντες στο 36′. Η ωραία σέντρα-σουτ του Αριγίμπι στο 46′ πέρασε ανεκμετάλλευτη και ο Παναιτωλικός πήγε στα αποδυτήρια κυνηγώντας το σκορ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να πιέσουν, έχοντας την πρώτη αξιόλογη στιγμή με το σουτ του Μάζουρεκ στο 52′. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βέργος έπιασε αδύναμη κεφαλιά από ευνοϊκή θέση. Η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση καταγράφηκε στο 73′.

Ο Ντίας έκανε μαγική ενέργεια, σερβίροντας έτοιμο γκολ στον Ταχάρ. Ο Αλγερινός αστόχησε, αλλά ο Μεντόζα πήρε το «ριμπάουντ» ισοφαρίζοντας. Ο έλεγχος στο VAR, όμως, κατέδειξε ότι ο Βάντερσον στην αρχή της φάσης, είχε εκτελέσει υποδειχθέν οφσάιντ με την μπάλα να κυλάει. Ο ρέφερι Τζοβάρας αποφάσισε ότι το προγενέστερο «κακό παίξιμο» επηρέασε τη φάση του γκολ, ακυρώνοντας το εν μέσω θύελλας διαμαρτυριών.

Ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να συνέλθει από τη εξέλιξη αυτή, με τους παίκτες να είναι φανερά εκνευρισμένοι. Παρ’όλα αυτά, ο Ταχάρ θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 90′, αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ. 0-1 το τελικό αποτέλεσμα και τα πρώτα «σύννεφα» δύσκολης παραμονής στο Αγρίνιο άρχισαν να φαίνονται…

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (26η ΑΓΩΝ.-2020-21)

Τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, με τον Παναιτωλικό να ψάχνει δεύτερη σερί νίκη μετά την επικράτηση έναντι του Βόλου. Οι Αγρινιώτες είχαν την πρώτη τελική με το άστοχο σουτ του Μάζουρεκ στο πρώτο λεπτό. Ο Μπεντινέλι απάντησε με άστοχη τελική στο 10′. Στο δίλεπτο 26′-27′ ο Παναιτωλικός απείλησε δις με τους Μάζουρεκ και Ντάλσιο. Οι γηπεδούχοι είχαν τις δικές τους καλές στιγμές με τις αδύναμες κεφαλιές των Τσιλούλη (34′) και Ντάουντα (38′). Το ημίχρονο έκλεισε με το έξυπνο χτύπημα φάουλ του Μπεντινέλι να περνά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν το ρυθμό και στην επανάληψη, χάνοντας μοναδική στιγμή με τον Ματσόλα στο 55′. Επτά λεπτά αργότερα, όμως, βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όταν ο Μπεντινέλι έβγαλε μαγική ασίστ στον Σλίβκα, που δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Ο Παναιτωλικός πάλεψε για την ισοφάριση, αλλά το σουτ του Μεντόζα στο 87′ πέρασε άουτ. Στο 90′ ο εξαιρετικός κίπερ Βέρχουλστ απέκρουσε το δυνατό βολέ του Ντίας, διατηρώντας το νικηφόρο αποτέλεσμα για την ομάδα του.