ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Θέλει δουλειά και… ενίσχυση- Ήττα από τον Αστέρα

Έχοντας καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, με οφθαλμοφανή ωστόσο κενά και προβλήματα στο αμυντικό τρανζίσιον, ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα στο φιλικό με τον Αστέρα, με σκορ 0-2.

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους Αρκάδες, δοκάρι ο Ντίαζ στο πρώτο ημίχρονο. Χρήζει ενίσχυσης η ομάδα, που στο δεύτερο ημίχρονο επιθετικά δεν μπόρεσε να απειλήσει παρά μόνο στα τελευταία λεπτά.

Με το αγαπημένο του 4-2-3-1 και μοναδική έκπληξη το νεαρό Σκιαδά παρέταξε την ομάδα ο Μάκης Χάβος. Μελίσσας κάτω από τα δοκάρια, Σκιαδάς, Κωνσταντόπουλος, Καρασαλίδης και Τζανακάκης οι τέσσερις της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά. Λιάβας και Ντάλσιο στα χαφ, Μάζουρεκ 10ρι και Αριγίμπι-Ντίας στα «φτερά». Μοναδικός προωθημένος ο Βέργος.

Δυναμικά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Παναιτωλικός, απειλώντας μόλις στο 2′ με όμορφο σουτ εκτός περιοχής του Μάζουρεκ που εξουδετέρωσε ο κίπερ Τσιφτσής. Ο Αστέρας ισορρόπησε και είχε τη δικιά του καλή στιγμή στο 9′, με τον Τζίμα να τελειώνει αδύναμα με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει καλό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν. Μετά από λάθος του Καρασαλίδη στο 12′, σωτήριο κλέψιμο της μπάλας από τον Ντίας πριν ο αντίπαλος «εκτελέσει» και σπουδαία φάση για τον Παναιτωλικό στην αντεπίθεση. Ο Αριγίμπι πέρασε ιδανική κάθετη μπαλιά στον αμαρκάριστο Βέργο, το κοντρόλ του οποίου ήταν κάκιστο, δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο κίπερ να μπλοκάρει την μπάλα.

Μετά το 15′ ο Αστέρας ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά η τεράστια ευκαιρία ήταν για τον Παναιτωλικό. Στο 28′, ο Βέργος «τσίμπησε» την μπάλα για τον προωθημένο Τζανακάκη, που δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιφτσή. Στη συνέχεια της φάσης ο Ντίας έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι προ κενής εστίας. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ από τα έντεκα βήματα με τον Κρέσπι. Στην εσχάτη των ποινών υπέπεσε ο Κωνσταντόπουλος, έπειτα από ταχύτατη κόντρα επίθεση των Αρκάδων. Η ομάδα του Ράσταβατς, μάλιστα, θα μπορούσε να πάει με αέρα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια, αλλά ο Τζίμας στο 43′ αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν παρουσιάστηκε κάτι άλλο αξιοσημείωτο εκτός της διπλής αλλαγής: Mαλής αντί Κωνσταντόπουλου, και Άλβαρες αντί Μάζουρεκ.

Το δεύτερο ημίχρονο

Οι αλλαγές του Χάβου με την έναρξη του δευτέρου μέρους ήταν ο Μεντόζα αντί του Ντίας κι ο Κνετ αντί του Μελίσσα. Ο Αστέρας εισήλθε ορεξάτος στο 2ο μισό, εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις των αμυντικών του Παναιτωλικού. Μέχρι το 55′ είχε τρεις κλασσικές ευκαιρίες με τους Φερνάντεθ, Ριέρα και Μουνάφο, με τον Κνετ να επεμβαίνει αποτελεσματικά και τον Τζανακάκη να… ωρύεται προς τους συμπαίκτες του.

Στο 60′ είχαμε νέο φρεσκάρισμα της ομάδας. Εκτός οι Τζανακάκης, Σκιαδάς, Αριγίμπι και Βέργος, στον αγωνιστικό χώρο οι Μεντίνα, Παρράς, Σκόνδρας και Ντουάρτε. Δύο λεπτά αργότερα οι Αρκάδες διπλασίασαν τα τέρματα τους με μαγικό γκολ. Τρομερή κάθετη μπαλιά του Μουνάφο, ακόμα καλύτερο το τελείωμα με λόμπα από τον Λούις Φερνάντεθ και… 0-2.

Νέα διπλή αλλαγή στο 65′, Ταχάρ και Τσιγγάρας αντί των Λιάβα και Ντάλσιο και λίγο αργότερα Σίεστεντ αντί Καραασαλίδη. Η μοναδική απειλητική επιθετική ενέργεια για τα «καναρίνια» στο Β’ μέρος ήρθε στα τελευταία λεπτά, με το δυνατό σουτ του Τσιγγάρα να αποκρούεται από τον κίπερ Παπαδόπουλο, ενώ και η κεφαλιά του Ντουάρτε από το κόρνερ του Άλβαρες πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Οι «ορεξάτοι» Μάζουρεκ, Τζανακάκης και Αριγίμπι (κυρίως στο Α’ μέρος). Με τις εμπνεύσεις τους προκάλεσαν αρκετά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Η αμυντική παρουσία του πρωτοεμφανιζόμενου Σκιαδά. Καίριες επεμβάσεις, ειδικά στο 2ο μέρος που η ομάδα είχε πολλά θέματα μεσοαμυντικά.

Το αμυντικό «τρανζίσιον» της ομάδας συνολικά. Ο Αστέρας έβγαινε εύκολα στην κόντρα με τη μεσοαμυντική γραμμή να δυσκολεύεται υπερβολικά να αντιμετωπίσει την ταχύτητα του αντιπάλου.

Η συνολική παρουσία της ομάδας στο δεύτερο μισό. Ειδικά στο 1ο τέταρτο που οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψηλά, ο Παναιτωλικός… αγκομαχούσε να αλλάξει την μπάλα και τα πολλά λάθη οδήγησαν σε κλασσικές στιγμές του αντιπάλου. Επιθετικά, επίσης, η εικόνα ήταν κακή, αφού δε δημιουργήθηκε ούτε μια αξιόλογη προσπάθεια για τον Τίτορμο.