ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Θρίλερ στη Super League 2: Τα σενάρια για τον αντίπαλο του Παναιτωλικού

Τέσσερις ομάδες της Super League 2 διεκδικούν το απευθείας εισιτήριο ανόδου και το δεύτερο για τα μπαράζ με τον Παναιτωλικό σε ένα φινάλε χωρίς προηγούμενο!

Σε μία κλωστή κρέμεται πλέον η υπόθεση άνοδος στην Super League μετά τα αποτελέσματα της προτελευταίας αγωνιστικής των πλέι-οφ.

Ο Λεβαδειακός πάτησε για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό κορυφή, αφού η εντός έδρας ήττα της Ξάνθης από τον Εργοτέλη έφερε απίστευτες ανατροπές στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας!

Οι Βοιωτοί ισοβαθμούν με τον Ιωνικό στους 50 βαθμούς, ενώ στους 48 έπονται Ξάνθη και Εργοτέλης. Με δεδομένο ότι την τελευταία αγωνιστική θα παίξουν: Ξάνθη – Λεβαδειακός και Ιωνικός – Εργοτέλης καταλαβαίνει κανείς ότι κρέμονται όλα σε μία κλωστή, αφού ακόμα και οι ισοβαθμίες είναι εξαιρετικά εύθραυστες.

6. ΔΙΑΓΟΡΑΣ3022-36

* Η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση ανεβαίνει απευθείας στην Super League, ενώ αυτή που θα τερματίσει δεύτερη θα αγωνιστεί σε διπλούς αγώνες μπαράζ με τον Παναιτωλικό.

Τα κριτήρια ισοβαθμίας

-Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η κάθε μία σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες πρωταθλήματος (κανονική περίοδο και πλέι οφ / πλέι άουτ αθροιστικά).

– Η διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες πρωταθλήματος (κανονική περίοδο και πλέι οφ / πλέι άουτ αθροιστικά).

– Η καλύτερη επίθεση στο σύνολο των αγώνων πρωταθλήματος που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων (κανονική περίοδο και πλέι οφ / πλέι άουτ αθροιστικά)

– Η καλύτερη άμυνα στο σύνολο των αγώνων πρωταθλήματος που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων (κανονική περίοδο και πλέι οφ / πλέι άουτ αθροιστικά)

– Η θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Τι σημαίνουν όλα αυτά;

1. Αν ισοβαθμήσει Λεβαδειακός και Ιωνικός, τότε θα υπερισχύσει η ομάδα με την καλύτερη επίθεση (αμφότερες έχουν από 42 γκολ) και μετά η καλύτερη άμυνα, αφού στα αποτελέσματα τους υπάρχει απόλυτη ισορροπία (1-1, 2-1, 2-3)

2. Αν ισοβαθμήσει Λεβαδειακός και Εργοτέλης, τότε υπερέχουν οι Βοιωτοί που έχουν δύο νίκες (1-0, 1-0) και μία ήττα 0-1.

3. Αν ισοβαθμήσει Εργοτέλης και Ξάνθη, τότε υπερέχουν οι Κρητικοί (δύο νίκες με 2-1, 1-0 και μία ήττα με 0-1)

4. Αν ισοβαθμήσει Ξάνθη και Ιωνικός, τότε υπερέχουν οι Ακρίτες (δύο νίκες με 1-0, 2-0 και μία ισοπαλία με 1-1).