ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Το άξιζε αλλά το είδαν μόνο οι…. «τυφλοί» κι όχι ο Κατοίκος… (φωτο, video)

Ο Παναιτωλικός άξιζε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΣ, ωστόσο αυτό το είδαν μόνο οι… «τυφλοί» και όχι ο ρέφερι Κατοίκος και η ομάδα του.

Η ομάδα του Σούρερ απώλεσε πολλές καλές στιγμές απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα και στο 64′ της αναμέτρησης σκόραρε. Ωστόσο Κατοίκος και VAR είπαν ότι δεν υπάρχει γκολ, σε μία φάση που ξεσήκωσε τρομερές διαμαρτυρίες.

Από τη μία για τους Αγρινιώτες ευτύχημα υπήρξε το VAR, καθότι το γκολ του Γκάρο δεν θα ακυρωνόταν, ωστόσο η ύπαρξη Goal Line Technology είναι προφανέστατα αναγκαία.

Ο Καπίνο κάτω από το δοκάρια. Μπρούνο Ντουάρτε, Μαλής, Μλάντεν οι τρεις στόπερ. Στα δύο άκρα της άμυνας Λιάβας και Τορεχόν. Στον άξονα τριπλέτα Μπαλτασάρα, Τσιγγάρας, Πέρεθ, με Σέρχιο Ντίαζ και Καρέλη στην κορυφή. 5-3-2/3-5-2 η διάταξη.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός στο 5′ κατέγραψε την πρώτη καλή στιγμή. Ο Λιάβας έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Ντίαζ κοντρόλαρε ωραία στην περιοχή όμως ο Παντελάκης τον έκοψε πριν εκτελέσει.

Στα πρώτα λεπτά ο ΠΑΣ έκλεινε τους χώρους, με τον Παναιτωλικό να επιχειρεί να κυκλοφορήσει και να πρεσάρει ψηλά. Στο 17′ από λάθος του Πέρεθ στο κέντρο οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα με τον Μαλή να κόβει σωτήρια τον Τζίνο. Μακρινό σουτ του Τσαούση στην πορεία δεν απείλησε

Στο 21′ Τσιγγάρας και Μπαλτασάρα συνεργάστηκαν. Ο «Απάτσι» σούταρε χωρίς να βρει στόχο έξω από την περιοχή. Στο 23′ ο Παναιτωλικός «άγγιξε» το γκολ. Ο Τορεχόν πρέσαρε στο κόρνερ, ο Τίτορμος κέρδισε μπάλα, ο Καρέλης μοίρασε στον Ντίαζ, που ντρίμπλαρε δις εντός περιοχής, με τον Κλέιμαν να του αρνείται το γκολ.

Σουτ του Τζίμα στο 25′ πέρασε πάνω από το οριζόντιο του Καπίνο. Η μεγάλη φάση για τον ΠΑΣ ήρθε στο 26′. Εκ νέου από λάθος στον άξονα, προκλήθηκε ανισορροπία στην άμυνα. Ο Τζίνο βγήκε σε θέση βολής στην πλάτη του Μαλή, με τον Έλληνα κίπερ να αρνείται το γκολ. Στην εξέλιξη της φάσης παράλληλη μπαλιά προς τον Λεό δεν είχε αποτέλεσμα.

Στο 28′ ο Καρέλης βγήκε σε αντεπίθεση εξαιρετικά όμως το γύρισμά του δεν βρήκε στόχο. Μετά από ένα διάστημα με αρκετά λάθη και τον ΠΑΣ να πιέζει ψηλά για 2-3 λεπτά, ο Καρέλης δεν σούταρε άστοχα στο 38′.

Στο 42′ ο αρχηγός του Παναιτωλικού με υπομονή προσπάθησε να περάσει σε επικίνδυνο σημείο, δέχθηκε μαρκάρισμα για φάουλ, όμως το πλεονέκτημα ευνόησε τον Σέρχιο Ντίαζ, που σούταρε στα χέρια του Κλέιμαν. Στο 43′ ο Σέρχιο Ντίαζ ξανά βγήκε σε θέση βολής, εκμεταλλευόμενος λάθος, με τον κίπερ του ΠΑΣ να τον νικάει.

Στο 44′ ο Πέδρο Τορεχόν σέντραρε προς την περιοχή, βρίσκοντας τον Πέρεθ. Αυτός έπιασε το σουτ «γεμάτα» όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με κίτρινη κάρτα για το Νίκο Καρέλη, σε μαρκάρισμά του στον Εραμούσπε. Ο ίδιος στο 54′ υποδέχθηκε ωραία μπάλα από τον Ντίαζ, ωστόσο πλάσαρε νωχελικά.

Στο 55′ ο ΠΑΣ κέρδισε φάουλ σε μαρκάρισμα του Μπαλτασάρα στο ημικύκλιο της περιοχής. Η εκτέλεση του Σόρια ωστόσο ήταν κάκιστη. Στο 58′ ο Παναιτωλικός έκλεψε μπάλα, συνεργάστηκαν ωραία Ντίαζ-Μπαλτασάρα, με το σουτ του τελευταίου να μπλοκάρει ο Κλέιμαν.

Στο 64′ συνέβη μια από τις πιο τρελές φάσεις της σεζόν. Τεράστια η ευκαιρία με Καρέλη, που είχε διπλή τελική και είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Ενώ φώναζαν οι Αγρινιώτες ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή ο ΠΑΣ βγήκε στην επίθεση και σκόραρε με τον Γκαρό.

Μετά από αρκετά λεπτά διαβουλεύσεων στο VAR, ο Κατοίκος ακύρωσε το γκολ του ΠΑΣ ως οφσάιντ -απόφαση ορθή- πλην όμως χωρίς Goal Line Technology δεν κατέστη δυνατό να εξακριβωθεί αν ο Καρέλης σκόραρε. Το μηδέν παρέμεινε.

Στο 71′ στο γήπεδο πέρασαν Χουάνπι και Μπακάκης αντί των Τορεχόν και Λιάβα. Στο 72′ ο Ντίαζ σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση. Ο Βενεζουελάνος εκτέλεσε άσχημα φάουλ στο 76′ από καλή θέση.

Στο 83′, Πέδρο και Σενγκέλια αντικατέστησαν Καρέλη και Ντίαζ. Ο Γεωργιανός είχε μία καλή προσπάθεια στο 87′, με τον Καπίνο να αποκρούει εξαιρετικά σουτ του Σόρια στο 89′.

Στο 90′ ο Ζοάο από πάσα του «Απάτσι» ντύθηκε… Χαριστέας στο ματς με τον Αστέρα το 2012, έπιασε ένα τρομερό τακουνάκι, με την μπάλα να «γλύφει» την εστία του Κλέιμαν. Πλασέ του Χουάνπι από πάσα του Σενγκέλια στο 92′ μάζεψε ο κίπερ του ΠΑΣ. Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, 0-0.

-Πολύ καλός ο Μπαλτασάρα, έδειξε θετικά στοιχεία. Αρκετά τρεξίματα και βοήθειες ο Τορεχόν.

-Οι «εξάρσεις» του Παναιτωλικού με το πρέσινγκ ψηλά έφεραν αρκετές σημαντικές ευκαιρίες στα πρώτα 45′. Ωστόσο σε καμία από αυτές ο Τίτορμος δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

-Με εξαίρεση μικρά διαστήματα στο ματς ο Παναιτωλικός είχε δυναμισμό. Πιο aggressive ομάδα, με πίεση μέχρι τα τέλη και των δύο ημιχρόνων.

-Παρά την «ψυχρολουσία» της φάσης του 64′, ο Τίτορμος έβγαλε σωρεία ευκαιριών μέχρι τέλους. Δυστυχώς δεν τις έκανε γκολ…

-17 τελικές, οι 7 εντός εστίας. 53% κατοχή.

-«Μαγκωμένο» ντεμπούτο με αρκετά λάθη ο Πέρεθ. Είχε κακές μεταβιβάσεις και στερούνταν σιγουριάς στο παιχνίδι του.

-Τα λάθη στον άξονα σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο επέφεραν τις πιο σημαντικές φάσεις του ΠΑΣ. Αμφότερες στην πλάτη στόπερ που επέστρεφε στον χώρο του.

-Ο Παναιτωλικός στο πρώτο μέρος «έβγαλε» τρεις κλασικές για γκολ, δεν σκόραρε σε καμία. Ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο ημίχρονο, έλειψε το γκολ.

Κατοίκος. Χωρίς το ιδιαίτερο πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο. Δεν είχε λάθος σφυρίγματα, άφησε σωστά πλεονέκτημα όπου απαιτήθηκε, σωστός και ο πειθαρχικός του έλεγχος. Απόλυτος στις αποφάσεις του, ήλεγξε το ματς. Σωστές αποφάσεις και οι βοηθοί. Όλα αυτά μέχρι το 64′.

Σε μία απίθανη φάση δεν καταλογίστηκε γκολ του Καρέλη, ο ΠΑΣ στην εξέλιξη σκόραρε. Αφενός ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Γκαρό. Αφετέρου πώς μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή; Στο ριπλέι φαίνεται ότι αυτό συνέβη. Η ύπαρξη Goal Line Technology είναι κάτι παραπάνω από αναγκαία. Στα μείον του ότι στην τελευταία φάση δεν άφησε φάουλ του Παναιτωλικού να εκτελεστεί…

Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες «πάτησαν γκάζι», χάνοντας από μία κλασική ευκαιρία για γκολ. Ο Ντίαζ δεν μπόρεσε να σκοράρει στο 23′, ο Καπίνο λίγα λεπτά μετά «κράτησε» τον Παναιτωλικό στην ευκαιρία του Γκίνο. Στα τέλη του πρώτου μέρους ο Τίτορμος απώλεσε δύο μεγάλες στιγμές με Ντίαζ και Πέρεθ.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός απείλησε με Καρέλη, Μπαλτασάρα, εξακολουθώντας ωστόσο να βγάζει ανισορροπίες στην άμυνα. Στο 64′ ο αρχηγός των Αγρινιωτών έχασε τη στιγμή του αγώνα -πιθανότατα και να σκόραρε (δε θα το μάθουμε ποτέ…)- με τον ΠΑΣ να βρίσκει γκολ στην αντεπίθεση. Ακυρώθηκε με VAR ως οφσάιντ. Από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός ήταν σαφέστατα καλύτερος, είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, του έλειψε όμως το γκολ.