ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Το ήθελαν Σιδηρόπουλος-Περράκης, το πήρε ο ΠΑΟΚ (φωτο-video)

Το ήθελαν Σιδηρόπουλος και Περράκης, το πήρε ο ΠΑΟΚ, με το λάθος του Κολοβού στο 86′ να «καταδικάζει» τον Παναιτωλικό σε αυτό που ήθελαν «ανώτεραι δυνάμεις».

Ο Παναιτωλικός ηττήθηκε 0-2 από τους Θεσσαλονικείς, σε ένα παιχνίδι που δικαίως διαμαρτύρεται για τις αποφάσεις του διαιτητή Σιδηρόπουλου και του VAR Περράκη.

Ανεπανάληπτη ευκαιρία για την ισοφάριση έχασε ο Καρέλης, από τραγικό λάθος του Κολοβού ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-2.

Ανέστης στα γκολποστ. Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χουχούμης στην άμυνα. Μάρτενσον, Φλόρες, Ντίαζ στον άξονα. Κολοβός και Νταγκό στα άκρα. Ο Καρέλης φορ.

Το πρώτο ημίχρονο

Ψηλά πρέσινγκ εξ αρχής ο ΠΑΟΚ, με τον Παναιτωλικό να απειλεί πρώτος με σουτ του Νταγκό να σταματά στα σώματα.

Στο 14′ ο Ολιβέιρα πέρασε κάθετη στον Νάρεϊ, που πλάσαρε τον Ανέστη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά σηκώθηκε η σημαία για οφσάιντ. Το VAR επιβεβαίωσε την απόφαση του βοηθού.

Το παιχνίδι είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες και ένταση. Ο Παναιτωλικός ανταποκρινόταν καλά ανασταλτικά. Κόρνερ στο 26′ για τα «καναρίνια» δεν απέφερε κάποια φάση. Το πρέσινγκ των φιλοξενούμενων δημιουργούσε δυσκολία στη μετάβαση της μπάλας μπροστά, ωστόσο, ο Τίτορμος είχε «καθαρό» μυαλό, με πολύ καλό τον Φλόρες.

Στο 31′ κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, η άμυνα απομάκρυνε. Σέντρα του Λιάβα στο 33′ δεν βρήκε αποδέκτη μετά από ωραία συνεργασία με Νταγκό και Φλόρες. Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ στο 34′ εκ νέου μακριά οι αμυνόμενοι.

Διπλή επέμβαση, σταθερά, ο Ανέστης σε σουτ του Ολιβέιρα και του Κωνσταντέλια στο 36′. Η πρώτη με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας για τον Έλληνα κίπερ.

Στο 38′ φάουλ σε επικίνδυνο σημείο για τους φιλοξενούμενους, με την κομπίνα να καταλήγει στο Νάρεϊ, αλλά με τον Ανέστη να διώχνει σε κόρνερ εξαιρετικά.

Ο ΠΑΟΚ πρέσαρε αρκετά, με τον Παναιτωλικό να βγαίνει ωραία στην κόντρα στο 42′ με τον Κολοβό, ωστόσο το σουτ του σταμάτησε στα σώματα των αμυνόμενων. Ο ποδοσφαιριστής του Τίτορμου διαμαρτυρήθηκε για χέρι ωστόσο το ριπλέι δείχνει επαφή από πολύ κοντινή απόσταση.

Στο 3′ των καθυστερήσεων ο Φλόρες έκανε φάουλ στον Ζίβκοβιτς σε εξαιρετικά επικίνδυνο σημείο. Στο ξεκίνημα της εκτέλεσης γίνεται προφανέστατο φάουλ στον Κολοβό από τον Αουγκούστο. Ο Ολιβέιρα σκόραρε, με το VAR να μην διορθώνει την απόφαση.

Προκλήθηκε μεγάλη ένταση, με όλο τον Παναιτωλικό να πέφτει πάνω στον Σιδηρόπουλο, που έστειλε με το «έτσι θέλω» τον ΠΑΟΚ προηγούμενο στα αποδυτήρια.

Μάλιστα κατά την αποχώρησή του ο διαιτητής είχε λεκτική αντιπαράθεση με ball boy…

Το δεύτερο ημίχρονο

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με τον… «αέρα» του Σιδηρόπουλου φουριόζοι στην επανάληψη, απειλώντας δις την εστία του Ανέστη.

Ο Παναιτωλικός έχασε τεράστια ευκαιρία στο 56′. Ωραία ανάπτυξη στα δεξιά, σέντρα του Ντίαζ, ο Κοτάρσκι είπε «όχι» στον Μάρτενσον και σε δεύτερο χρόνο ο Καρέλης έχασε το… άχαστο σε κενή εστία.

Σωτήρια επέμβαση του Λιάβα σε σουτ Κωνσταντέλια στο 59′. Νέο γυριστό μπλόκαρε ο Ανέστης σε δεύτερο χρόνο. Στο 61′ ξανά ο Λιάβας έκανε τεράστιο κόψιμο σε αντεπίθεση του ΠΑΟΚ στον Ζίβκοβιτς.

Ο Αναστασίου πέρασε Σενγκέλια αντί Μάρτενσον στο 64′. Σουτ του Κολοβού πέρασε άουτ στιγμές αργότερα. Ο Παναιτωλικός απείλησε από στατική μπάλα στο 74′, με τον Καρέλη να υποδεικνύεται οφσάιντ μετά από κεφαλιά του Μλάντεν.

Επικίνδυνο γύρισμα για τον ΠΑΟΚ στο 76′ πέρασε χωρίς αποδέκτη ενώ ακολούθως ο Κολοβός υπέπεσε φάουλ στο ύψος της περιοχής. Ο Φλόρες έδιωξε την εκτέλεση του Ζίβκοβιτς με το κεφάλι. Ο Πέδρο πέρασε στη θέση του Καρέλη και ο Ξενιτίδης αντί του Ντίαζ στο 80′.

Σουτ του Κολοβού στο 83′ έδιωξε σε κόρνερ ο Κοτάρσκι. Από λάθος του Έλληνα μεσοεπιθετικού ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-2 στο 86′. Ανεπίτρεπτα έχασε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου με τον Αουγκούστο να βγαίνει φάτσα με το γκολ από τον Ζίβκοβιτς, μη λαθεύοντας.

Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά με τον ΠΑΟΚ να φεύγει νικητής από το Αγρίνιο.

-Μαχητικός ο Φλορες, ωραίος ο Λιάβας με σημαντικά κοψίματα, πολλά τρεξίματα ο Μάρτενσον. Στο ύψος του ο Ντίαζ. Από κοντά και ο Λάρσον.

-Ο Παναιτωλικός ήταν μαχητικός και έπαιξε το παιχνίδι στα ίσια. Άλλοι δεν θέλησαν το 50-50…

-Είχε δυσκολία να περάσει μπάλα στον άξονα λόγω πρέσινγκ ο Παναιτωλικός. Είχε και ορισμένα λάθη στις μεταβιβάσεις που έφεραν κινδύνους.

-Έβγαλαν κούραση, χωρίς να είναι κακοί, στο δεύτερο μέρος Νταγκό και Χουχούμης.

-Κολοβός. Το λάθος που κάνει στο 0-2 απλούστατα δεν επιτρέπεται. Δεν βοήθησε και ο Σενγκέλια όσο αγωνίστηκε.

Μλάντεν. Αλάθητος και πανταχού παρών, ολοκληρωμένη και ηγετική εμφάνιση στα στόπερ.

Σιδηρόπουλος. Σωστά βοηθός και VAR ακύρωσαν το γκολ του Νάρεϊ στο 14′. Έχασε μερικά σφυρίγματα, χωρίς να τα πάει άσχημα μέχρι τις καθυστερήσεις. του ημιχρόνου. Περράκης και Σιδηρόπουλος δεν είναι δυνατόν να μην είδαν το εξόφθαλμο φάουλ στον Κολοβό.

Τα ανάποδα σφυρίγματα συνεχίστηκαν και στην επανάληψη. Στο 68′ ο επόπτης έδωσε ανάποδο πλάγιο σε φάση μπροστά στα μάτια του. Ο Σιδηρόπουλος είχε την ευθιξία να διορθώσει.

Ο Παναιτωλικός στο πρώτο μέρος δέχθηκε πίεση αλλά στάθηκε εξαιρετικά στο γήπεδο. Αμύνθηκε καλά και όλα έδειχναν ότι θα πήγαινε ισόπαλος στα αποδυτήρια. Η διαιτησία είχε διαφορετική άποψη, με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει στις καθυστερήσεις με γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι έχοντας την αβάντα του 0-1, όμως ο Παναιτωλικός έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με Μάρτενσον και Καρέλη στο 56′. Μέχρι το 86′ ο Τίτορμος ήταν μέσα στο ματς, ωστόσο το λάθος του Κολοβού στο σημείο εκείνο τον «καταδίκασε».