ΤΟΠΙΚΑ

Το πανόραμα της 3ης Αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣ (φωτο-video)

Ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική στην Α’ Κατηγορία του Νομού Αιτωλοακαρνανίας με την ΑΕ Ευηνοχωρίου να είναι η μοναδική ομάδα που έχει τρεις νίκες σε τρία παιχνίδια και φυσικά είναι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Συνολικά σε αυτή την αγωνιστική σημειώθηκαν 17 γκολ.
Νικητής στο τοπικό ντέρμπι Άρης Αιτωλικού – Όμηρος Νεοχωρίου , ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα του Νεοχωρίου επικρατώντας με 0-2, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.

Η ομάδα του Χρήστου Ζαπάντη μπήκε καλύτερα και άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκασούκα στο 12ο λεπτό. Στο 44′ ο Όμηρος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές εξαιτίας της αποβολής του Γαλάνη. Ο ΑΡΗΣ Αιτωλικού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα , με τον Όμηρο να πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα με το γκολ του Μπαλαμπάνη στο 67ο λεπτό για να διαμορφωθεί το τελικό ΑΡΗΣ Αιτωλικού – Όμηρος Νεοχωρίου 0-2.

Στο γήπεδο “Λεωνίδας Ζαχαράκης” διεξήχθη ένα πολύ όμορφο παιχνίδι και μπήκαν τα περισσότερα γκολ στην αγωνιστική (5). Ο Απόλλων Δοκιμίου σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας 3-2 του Αστέρα Μεσολογγίου, μάλιστα με ανατροπή από 0-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 χάρη στα δύο γρήγορα γκολ του Μάκα στο 11ο και 21ο λεπτό. Η ομάδα του Δοκιμίου μείωσε στο 22′ με τον Πεσλή και έφτασε στην ισοφάριση με τον Φώτη Κορομηλά στο 29ο λεπτό.

Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 62ο λεπτό με τον Κουσκούνη να κερδίζει πέναλτι και τον Αποστόλη Κορομηλά να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το τελικό 3-2.

Ο Αστέρας Μεσολογγίου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με την προσπάθεια του Μακρή να σταματάει στο δοκάρι στο 72ο λεπτό.

Φωτογραφικό υλικό από την αναμέτρηση:

Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής , ο Ατρόμητος Αντιρρίου γνώρισε την τρίτη του ήττα σε τρία παιχνίδια παραμένοντας στον πάτο της βαθμολογίας, ο Τρίκαρδος επικράτησε με 3-1 στην έδρα του. Μεγάλο διπλό για την Αναγέννηση Στάνου μέσα στο Θέρμο απέναντι στον Απόλλωνα, η ΑΕ Ευηνοχωρίου έκανε το τρία στα τρία επικρατώντας εκτός έδρας της Ένωσης Αγίου Δημητρίου, ενώ σήμερα ο Ηρακλής Αστακού επικράτησε εύκολα στην έδρα του, του Αστέρα Καμαρούλας.