Τους συνδέουν πολλά, τους χωρίζουν… περισσότερα

Την Κυριακή το μεσημέρι στην Προυσιωτίσσης ο Παναιτωλικός δίνει ένα καθοριστικό αγώνα επιβίωσης. Η φετινή «εφιαλτική» σεζόν φτάνει στο τέλος της σε ότι αφορά την κανονική περίοδο. Ο αγώνας με τον Πανιώνιο είναι ο τελευταίος στο Αγρίνιο πριν τα Play-Out και μπορεί μεν να μην παράγει τελεσίδικα αποτελέσματα ωστόσο σκιαγραφεί σε σημαντικό βαθμό το μέλλον του Τίτορμου στην μεγάλη κατηγορία.

panionios-panai

Μια νίκη δίνει «ανάσα» 7 βαθμών στον Παναιτωλικό απέναντι στους κυανέρυθρους. Θα προσφέρει ηρεμία, καθαρό μυαλό και … χαραμάδα αισιοδοξίας. Η ισοπαλία θα εντείνει την εσωστρέφεια ενώ η ήττα θα είναι μια κόλαση. Σενάρια που ο Παναιτωλικός απεύχεται.

Του Γιάννη Μπίτα

Αν σκεφτεί κανείς το πόσο σημασία έδωσε ο Χάβος και οι ποδοσφαιριστές του στο κύπελλο τότε γίνεται εύκολα κατανοητό ότι μιλάμε για τελικό.

Ο Παναιτωλικός έχει ένα παράξενο «δέσιμο» με τον Πανιώνιο σε αγωνιστικό επίπεδο και όχι μόνο.

Το μακρινό ’96-’97 οι δυο ομάδες αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Ο Παναιτωλικός θα χάσει στον πρώτο γύρο εκτός (1-0) μα θα κερδίσει με γκολ του Ζαχαρόπουλου στο Αγρίνιο. Η σεζόν τελειώνει με τον Πανιώνιο πρωταθλητή και τα καναρίνια στην 4η θέση. Ήταν εκείνο το… καταραμένο ’97 του Άργους.

Πολλά χρόνια μετά στις 23 Μαΐου 2009, δέκα χιλιάδες Αγρινιώτες κάνουν απόβαση στη Νέα Σμύρνη και με μια απίστευτη ανατροπή που μνημονεύεται ως σήμερα φέρνουν την πολυπόθητη άνοδο από την Γ’ Εθνική. Η επιτυχία αυτή άργησε να έρθει και ήταν μια πρώτη λύτρωση.

Απέναντι στην Ρόδο αλλά στην έδρα του Πανιωνίου.

Τέσσερις μήνες μετά, τον Οκτώβρη του 2009 ο Τίτορμος της δεύτερης πλέον εθνικής υποδέχεται για τους «32» του Κυπέλλου την ομάδα των Ρεκόμπα και Εστογιανόφ. Οι γηπεδούχοι σε μία έδρα «κολαστήριο» κρατούν για 120 λεπτά στο 0-0 μια ομάδα που στο τέλος της σεζόν μπήκε στα Play off. Τα χαμένα πέναλτι Δέντσα και Αναστασιάδη «κόστισαν» την πρόκριση.

Η σεζόν 2010-11 ήταν μαγική καθώς μετά από 33 χρόνια που ήταν αρκετά… επιστρέψαμε. Η απονομή του τίτλου έγινε σε αγώνα φιέστα απέναντι στον Πανιώνιο.

Η μοίρα έφερε τις δυο ομάδες αντιμέτωπες στο πρώτο αγώνα του Παναιτωλικού στην Super League που όμως διεξήχθει στα πλαίσια της 2ης, σε μια αναστάτωση λόγω της αποβολής Καβάλας και Ολυμπιακού Βόλου . Γκολ ο Κούτσι και ήττα με 0-1 σε ένα γεμάτο κλουβί .

Το 2015-16 επί Πόντες, η ομάδα δέχεται «βαριά» εντός έδρας ήττα με 1-5 από τους Κυανέρυθρους του Ολιβιέ Μπουμάλ. Ήταν η πιο βαριά ήττα στην Σούπερ Λιγκ για αρκετό καιρό.

Ωστόσο, πέρυσι ο Παναιτωλικός πήρε μια άτυπη εκδίκηση καθώς το «πάρτυ του Αγρινίου», με το τελικό 5-0 που στεναχώρησε διακεκριμένους μάγειρες ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στην ιστορία του Παναιτωλικού στην μεγάλη κατηγορία.

Τέλος, το γκολ του Μπαΐροβιτς στην παράταση πριν λίγο καιρό έστειλε στα προημιτελικά του Κυπέλλου την ομάδα μετά από σχεδόν σαρανταπέντε χρόνια.

Οι δύο ομάδες συνδέονται από πολλά. Στο ματς της Κυριακής, όμως, τους χωρίζουν περισσότερα, με «φόντο» την παραμονή.

Ας ελπίσουμε το νέο κομμάτι του παζλ αυτής της ενδιαφέρουσας κόντρας με τον Πανιώνιο να έχει χρώμα Κίτρινο και Μπλε