ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Τσάμπα ήττα

Κόντρα σε ΠΑΟΚ, Θεούς, δαίμονες και… Κουμπαράκη ο Παναιτωλικός του Γιάννη Αναστασίου γνώρισε «τσάμπα» ήττα, βάση εικόνας, με 1-2 στο Αγρίνιο.

Δις προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ, με τον Παναιτωλικό να χάνει πλήθος ευκαιριών για να βρει κι άλλα γκολ, έχοντας ισοφαρίσει με τον Ντίαζ στις αρχές του δεύτερου μέρους το τέρμα του Μιτρίτα.

Ο Σίντκλει έβαλε τους φιλοξενούμενος μπροστά, με τον Καρέλη να στέκεται… μοιραίος στο τέλος του αγώνα, όπου ο ΠΑΟΚ έκανε καθυστερήσεις και ο Κουμπαράκης τις… «έκοβε», δείχνοντας μόλις τέσσερα λεπτά έξτρα χρόνου.

Αν και κατά τη διάρκεια της εβδομάδας ο Γιάννης Αναστασίου δοκίμαζε «συνταγή» ίδια με του Ατρομήτου, εν τέλει προχώρησε σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα του Παναιτωλικού. Διατηρώντας τη διάταξη σε 4-3-3, ο Ροντρίγκες στα γκολπόστ. Λούι, Βργκοτς, Κορνέλιους και Χουχούμης η τετράδα της άμυνας. Φλόρες, Ντίαζ και Τσιγγάρας στον άξονα. Μόρσει, Ντουάρτε στα άκρα της επίθεσης, Βέργος στην κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο

Πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον ΠΑΟΚ, μόλις στο 2′, με σουτ του Μουργκ να εξουδετερώνει ο Ροντρίγκες. Αρκετές δυνατές «μάχες» συνέθεσαν το σκηνικό των πρώτων λεπτών, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κατοχή και πρωτοβουλία κινήσεων.

Από μπαλιά στην πλάτη του Λουί, ο Μιτρίτα έκανε το γύρισμα στο 15′, όμως ο κίπερ του Παναιτωλικού αποσόβησε το σουτ του Αουγκούστο. Διπλή προσπάθεια του Παναιτωλικού στο 17′ απομάκρυνε με υπερένταση ο Πασχαλάκης σε κόρνερ.

Στο 23′ από όμορφη αντεπίθεση, η σέντρα του Ντουάρτε βρήκε το Βέργο, που στόπαρε όμορφα αλλά σούταρε πάνω την οριζόντια δοκό. Ωραία ενέργεια από τα αριστερά με σέντρα του Χουχούμη στο 27′ ανέκοψε η άμυνα του ΠΑΟΚ σε κόρνερ. Παράλληλη του Ντίαζ στιγμές αργότερα, δεν πρόλαβε εξ επαφής ο Βέργος να πετάξει στα δίχτυα.

Στο 32′ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Βαθιά μπαλιά του Αουγκούστο βρήκε τον Μιτρίτα που νίκησε τον Ροντρίγκες για το 0-1. Ο Τίτορμος απάντησε με σουτ του Τσιγγάρα στο 34′ να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο. Απευθείας χτύπημα φάουλ του Φλόρες στο 35′ είχε την ίδια τύχη.

Τα σφυρίγματα του Κουμπαράκη προκαλούσαν συνεχώς εκνευρισμό σε πάγκο και κερκίδες, με τον Αναστασίου να αποχωρεί εκνευρισμένος για τα αποδυτήρια πριν τη λήξη. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μόρσει έχασε εξ επαφής ευκαιρία για την ισοφάριση, με την κεφαλιά του να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με τον Μεντόζα αντί του Μόρσει γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης για τον ΠΑΟΚ, με τον «Ρούσο» να νικά τον Τέιλορ σε τετ-α-τετ. Στο 51′, ο Πασχαλάκης πρόλαβε με έξοδο τον Ντίαζ, από μπαλιά του Ντουάρτε.

Κεφαλιά του Βέργου στο 52′ από φάουλ πέρασε άουτ. Το γήπεδο άρχισε να «γέρνει» με τον Τίτορμο να «σφυροκοπά». Κόρνερ του Μεντόζα στο 58′ και κεφαλιά του Ντίαζ από κοντά με τον Παναιτωλικό να ισοφαρίζει και το γήπεδο να «εκρήγνυται». Στο 60′ σουτ του Λουί έδιωξε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

Η επιθετική «ραψωδία» του Παναιτωλικού συνεχίστηκε, με τον Ντουάρτε να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 66′. Στο 69′ ο Βαρόνε πέρασε αντί του Φλόρες. Στο 74′ τα «καναρίνια» έφτασαν με αξιώσεις στην περιοχή του ΠΑΟΚ, όμως η σέντρα του Ντουάρτε ήταν κάκιστη.

Ο Παναιτωλικός κάπου εκεί «έκατσε». Και το πλήρωσε στο 79′ όταν ο Σίντκλει βρέθηκε σε θέση «βολής» και έκανε το 1-2 κόντρα στην ροή του αγώνα ξανά. Ο Αναστασίου πέρασε Μαλή και Καρέλη αντί Κορνέλιους και Τσιγγάρα στο 86′.

Στο 89′ σέντρα στην περιοχή βρήκε τον Καρέλη, με τον Έλληνα φορ να κάνει την προβολή και τον Πασχαλάκη να αποκρούει… κατα λάθος εξ επαφής. Με τον ρέφερι Κουμπαράκη να δίνει τα σφυρίγματα που έπρεπε για να «παγώσει» ο ρυθμός και τον ΠΑΟΚ να κάνει καθυστερήσεις το ματς έληξε 1-2.

-Παθιασμένος και τσαμπουκάς ο Παναιτωλικός, ομάδα που στο πρώτο ημίχρονο «μάσαγε σίδερα». Συνέχισε έτσι και στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας. Δυστυχώς το αποτέλεσμα για την ομάδα του Αναστασίου δεν ήταν αυτό που της άξιζε.

-Πολύ καλός ο Μεντόζα, άλλαξε τις επιθετικές ισορροπίες με την είσοδό του. Από κοντά και ο Ντουάρτε. Στο ύψος τους Φλόρες και Χουχούμης.

-Η επιθετική εικόνα της ομάδας είναι άξια λόγου. Πολλές τελικές ξανά, δυστυχώς μόλις ένα γκολ.

-Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας στο 0-1 του Μιτρίτα, με τους Βργκοτς και Λούι να τον «χάνουν». Ο Ρουμάνος έπιασε κεφαλιά σε σημείο απαγορευτικό, πολλώ δε μάλλον όταν δεν είναι και το… πρώτο μπόι.

-Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο σήμερα ήταν θερμή, είχε φωνή ανά διαστήματα αλλά… Στην ισοφάριση «ηφαίστειο». Τα γκολ του ΠΑΟΚ έφεραν «παύσεις», σε σημεία όπου η ομάδα χρειαζόταν ώθηση. Η παρουσία των οργανωμένων δίνει άλλο παλμό, δίχως να υπάρχουν «νεκρά» σημεία στα… ντεσιμπέλ.

-Με την αποχώρηση του Φλόρες από το γήπεδο η ομάδα «έκατσε». Την οπισθοχώρησή της δυστυχώς είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί το 1-2.

-Τραγική εικόνα από την αποστολή του ΠΑΟΚ. Καθυστερήσεις, διάλογοι με την εξέδρα, εικόνα μικρής ομάδας.

Κουμπαράκης ο «άρχων» της αναμέτρησης. Τα «άκουσε» από τις κερκίδες πολλές φορές στο πρώτο ημίχρονο, όντας πολύ συγκρατημένος στα σφυρίγματα υπέρ του Παναιτωλικού. Και δικαιολογημένα. Ο Γιάννης Αναστασίου αποχώρησε μαινόμενος πριν σφυρίξει τη λήξη του ημιχρόνου. Φιλοτιμήθηκε να δείξει… κάρτα σε παίκτη του ΠΑΟΚ στην επανάληψη, όπου προσπάθησε να ανασκευάσει τις εντυπώσεις. Φευ…

Ντίαζ. Πήρε την ομάδα από το «χέρι», σκόραρε, πάλεψε, πήρε φάουλ, έδωσε ψυχή στο γήπεδο και ξεχώρισε ως ο πολυτιμότερος με διαφορά.

Ο Παναιτωλικός μπήκε στο γήπεδο με δυναμισμό και έπαιξε τον ΠΑΟΚ στα ίσια στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Μιτρίτα και οι αποφάσεις του Κουμπαράκη προκαλούσαν εκνευρισμό στον κόσμο και τους ανθρώπους του Παναιτωλικού, ο οποίος είχε τις ευκαιρίες για το γκολ.

Στην επανάληψη ο Τίτορμος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Καλύτερος των φιλοξενούμενων, μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ με τον Ντίαζ, φέρνοντας το ματς στα ίσια. Μέχρι το 80′ κρατούσε τα «ηνία», με τον Σίντκλει να σκοράρει για το 1-2 του ΠΑΟΚ. Η ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία του Καρέλη και η… βοήθεια του Κουμπαράκη επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να φύγουν με τρεις βαθμούς από το Αγρίνιο.