ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Βελτιωμένος και πιο φρέσκος, 1-0 την Λαμία (φωτο)

Σαφώς βελτιωμένος και πιο φρέσκος ο Παναιτωλικός επικράτησε στο δεύτερο και τελευταίο του φιλικό στο Καρπενήσι επί της Λαμίας με 1-0.

Πολύ καλύτεροι στο πρώτο μέρος οι Αγρινιώτες, είχαν καθολική υπέροχη και ευκαιρίες για το γκολ αλλά δεν το πέτυχαν.

Στην επανάληψη το σκορ άνοιξε με σεντερφορίσιο τελείωμα ο Κακιώνης. Ο Τίτορμος ήλεγχε το ρυθμό και απειλήθηκε μόνο σε μια περίπτωση, έχοντας ευκαιρίες να διευρύνει κι άλλο το σκορ.

Τσάβες, Σιέλης, Μλάντεν, Αναστασόπουλος, Μαυρίας, Μπακάκης, Κοντούρης, Λιάβας, Νικολάου, Λομόνακο, Ντίαζ. 3-5-2 η διάταξη.

Το πρώτο ημίχρονο

Κυκλοφορία μπάλας στα πρώτα λεπτά ο Παναιτωλικός με την Λαμία να περιμένει καλά οργανωμένη στο μισό της. Ο Λιάβας βγήκε σε καλή θέση στο 6’ αλλά το γύρισμά του μπλόκαρε ο κίπερ της Λαμίας. Το μοτίβο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αυτό, με τον Παναιτωλικό να κυκλοφορεί μπάλα και την Λαμία να ανακόπτει τις προσπάθειες να περάσει η μπάλα προς την περιοχή της. Κόρνερ για τον Τίτορμο στο 14’ με τον Αναστασόπουλο να μην σουτάρει «γεμάτα» από πλεονεκτική θέση. Νέο κόρνερ ένα λεπτό μετά κέρδισε με ωραία κούρσα ο Κοντούρης. Ο Μλάντεν πήρε την κεφάλια αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 20’ ωραία ενέργεια του Μαυρία από τα δεξιά, κατέληξε σε γύρισμα με το σουτ του Ντιαζ να μην βρίσκει στόχο. Τρία λεπτά αργότερα ο μπακ του Παναιτωλικού ανακόπηκε πριν σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής.

Μετά το cooling break η Λαμία ανέβηκε αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Τσάβες. Στο 36’ ο Χότζα αντικατέστησε τον Ντίαζ. Ο μικρός λίγα λεπτά αργότερα κόπηκε σε πολύ καλή θέση με τον Μπακάκη να κερδίζει κόρνερ. Κεφάλια του Αναστασόπουλου έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Λαμίας ενώ ξανά ο στόπερ του Παναιτωλικού σούταρε μετά την εκτέλεση με φάλτσο αλλά άστοχα. Πρώτη φορά που η Λαμία απείλησε ουσιαστικά ήταν στο 45’, με μια παράλληλη που δεν βρήκε στόχο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στεργιάκης, Αγαπάκης, Παντελάκης, Στάγιτς, Τορεχόν, Πέρεθ, Μπελεβώνης, Μπουζούκης, Κακιώνης, Μαϊντέβατς η ενδεκάδα της επανάληψης.

Στο 50’ ο Τορεχόν πέρασε όμορφη κάθετη μπαλιά στον Κακιώνη. Ο μικρός βγήκε απέναντι στην εστία της Λαμίας και με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό.

Οι Αγρινιώτες έδειχναν μεγαλύτερη ομοιογένεια στο γήπεδο. Καλύτερα τρεξίματα, σωστή κυκλοφορία και υπομονή στο παιχνίδι τους. Στο 59’ επικίνδυνο γύρισμα του Αγαπάκη έκοψε η άμυνα της Λαμίας.

Ο Παναιτωλικός κρατούσε κατοχή, την στιγμή που η ομάδα της Φθιώτιδας επιχειρούσε να αναπτυχθεί με μακρινές μπαλιές.

Στο 67’ ωραίο σουτ του Μαϊντεβατς κόντραρε στα σώματα και πήγε κόρνερ. Η εκτέλεση του Μπουζούκη επικίνδυνη αλλά κανείς δεν μπήκε στην πορεία της.

Σέντρα του Σαραμαντά στο 71’ καθάρισε απροβλημάτιστα ο Στεργιάκης. Ο Κακιώνης έδειχνε πολύ ωραία στοιχεία στο γήπεδο, με καλές ενέργειες και κερδισμένες μονομαχίες. Καλό φάουλ του Μπελεβώνη στο 75’ δεν πρόλαβε ο Στάγιτς ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Πέρεθ με ωραίο πλασέ δεν βρήκε στόχο. Στο 76’ ο Γαλιάτσος αντικατέστησε τον Παντελάκη. Ράδος αντί Μπουζούκη στο 78’.

Στο 81’ ο Μορφάκης πήρε την θέση του σκόρερ Κακιώνη. Ο Στεργιάκης πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε κεφάλια του Νικολόπουλου, μετά από κομπίνα σε στατική φάση στο 85’. Το 1-0 τελικό σκορ.