Βόλος-Παναιτωλικός: Η προϊστορία σε play-outs και κανονική διάρκεια (vids)

Θετική είναι η μίνι προϊστορία του τελευταίου χρόνου για τον Παναιτωλικό, που μετρά νίκες και μια ισοπαλία έναντι του Βόλου. Αναλυτικότερα:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΒΟΛΟΣ 1-0 (7η ΑΓ. PLAY-OUTS- 2019-20)

Νίκη-επισφράγιση παραμονής για τον Παναιτωλικό, στο τελευταίο ματς της σεζόν. Οι Βολιώτες ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό, αλλά οι γηπεδούχοι αποτελεσματικότεροι. Στο 31′, ο Ντουάρτε άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακό βολέ, έπειτα από την ασίστ του Μπαΐροβιτς. Ο Βόλος έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 45′, αλλά η κεφαλιά του Γέντρισεκ κατέληξε βασανιστικά στο δοκάρι.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν κάκιστο. Καταγράφηκε από μια καλή στιγμή για κάθε ομάδα. Στο 76′ το δυνατό βολέ του Μαξ αποκρούστηκε από τον κίπερ Χεσούς, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπαΐροβιτς αστόχησε από πλεονεκτικότατη θέση. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τον Παναιτωλικό να σώζει στο τέλος της χρονιάς την παραμονή.

ΒΟΛΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (12η ΑΓ.- 2020-21)

Ο ηρωικός Μελίσσας και η συμπαγής άμυνα εξασφάλισαν πολύτιμο βαθμό για τον Παναιτωλικό στο Βόλο. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ’όλη τη διάρκεια του ματς. Σημαντικό ρόλο διαδραμάτισε η τραβηγμένη κόκκινη κάρτα στον Τζανακάκη στο 28′, για φάουλ πάνω στον Ουάρντα. Οι Βολιώτες προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα, απειλώντας δις με τον Μαρτίνες στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η πίεση αυξήθηκε και στο 58′ ο Περέα κέρδισε πέναλτι από τον Ντίας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ουάρντα, που νικήθηκε από τον κίπερ Μελίσσα. Στο 68′, ο Δουβίκας απώλεσε σημαντική ευκαιρία από το ύψος της μικρής περιοχής. Από εκεί κι έπειτα ο Παναιτωλικός πάλεψε και περιόρισε τη δημιουργικότητα του αντιπάλου, αποσπώντας την ισοπαλία.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΒΟΛΟΣ 1-0 (25η ΑΓ.- 2020-21)

Σημαντική νίκη του Παναιτωλικού, κατά την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Οι Αγρινιώτες μπήκαν στο γήπεδο με ξεκάθαρη αγωνιστική φιλοσοφία, ώστε να πάρουν το τρίποντο. Η πρώτη κλασική ευκαιρία ήρθε στο 28′, με τον κίπερ Κλέιμαν να νικά σε τετ-α-τετ τον Αριγίμπι. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Καρέλης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά προτίμησε να σπάσει την μπάλα στον Εντινγκά, που αστόχησε από ευνοϊκό σημείο. Οι Βολιώτες έκαναν αισθητοί την παρουσία τους λίγο πριν την εκπνοή, αλλά οι Μπαριέντος και Μαρτίνες δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα. Ο Παναιτωλικός, όμως, βρήκε τη λύση στο 75′ σκοράροντας με τον Αριγίμπι, εκμεταλλευόμενος την φοβερή ασίστ του Ταχάρ. Η ομάδα μας διαχειρίστηκε ορθά το αποτέλεσμα στα εναπομείναντα λεπτά, εξασφαλίζοντας άνετα τη νίκη.