Βόλος-Παναιτωλικός: Η προϊστορία στη Super League (video)

Φτωχή είναι η προϊστορία με το νεοσύστατο σωματείο του Βόλου πλην χωρίς νίκη για τον Παναιτωλικό, γηπεδούχους τους Βολιώτες.

Συγκεκριμένα, σε τρεις αναμετρήσεις στο Πανθεσσαλικό τα «καναρίνια» αριθμούν δύο ήττες και μία ισοπαλία.

ΒΟΛΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-2 (10η ΑΓΩΝ. 2019-2020)

Αυτοκτονική ήττα για τον Παναιτωλικό στο «Πανθεσσαλικό». Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό και απείλησαν στο πρώτο δεκάλεπτο με Ντίας και Ταχάρ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και είχαν τη δική τους κλασσική στιγμή στο 14′ με τον Γιαννακόπουλο να νικάει σε τετ-α-τετ τον Ζοάο.

Το σκορ για την ομάδα μας άνοιξε στο 39′ ο Σανιά με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ. Στο δεύτερο μέρος οι συγκινήσεις ήταν πολλές. Ο Βόλος ισοφάρισε στο 55′ με την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο νυν κίπερ του Παναιτωλικού Μελίσσας έκανε απίστευτη διπλή επέμβαση, νικώντας τους Ντίας και Μιμίτο. Η εικόνα του ματς άλλαξε λόγω της «χαζής» αποβολής του Σίεστεντ στο 64′. Δυο λεπτά αργότερα ο Μάντζης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αγρινιώτικης άμυνας κι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Η απάντηση του Παναιτωλικού ήταν άμεση, αφού ο Αριγίμπι στο 68′ έκανε πλάκα στην αντίπαλη άμυνα ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο 78′, όμως, ο κίπερ Γιαννακόπουλος δεν υπολόγισε σωστά το μακρινό φάουλ του Μουνίθ και στην εξέλιξη της φάσης ο Γέντρισεκ διαμόρφωσε το τελικό (κι άδικο) 3-2.

ΒΟΛΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0 (12η ΑΓΩΝ. 2020-21)

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον κίπερ Μελίσσα, ο Παναιτωλικός απέσπασε σημαντικό βαθμό στο «Πανθεσσαλικό». Οι Βολιώτες κυριαρχούσαν από την αρχή του ματς. Βρέθηκαν, μάλιστα, με αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αυστηρή δεύτερη κίτρινη του Τζανακάκη στο 28’, για μαρκάρισμα στον Ουάρντα. Οι πρώτες κλασικές τους ευκαιρίες καταγράφηκαν μετά το 40’, όταν ο Μαρτίνες απείλησε δις την εστία του Τίτορμου.

Στην επανάληψη η πίεση των γηπεδούχων εντάθηκε, αλλά δε μετουσιώθηκε σε γκολ ελέω… Μελίσσα. Στο 59’, ο Περέιρα ανέτρεψε τον Περέα εντός περιοχής, αλλά ο Έλληνας πορτιέρο νίκησε τον Ουάρντα από την «άσπρη βούλα».

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Δουβίκας απώλεσε μεγάλη ευκαιρία, αλλά το σουτ του από το ύψος του πέναλτι βρήκε σε αγρινιώτικα σώματα. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Παναιτωλικού αμύνθηκαν σθεναρά, εξασφαλίζοντας το θετικό αποτέλεσμα.

ΒΟΛΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-1 (3η ΑΓΩΝ. PLAY-OUTS 2020-21)

Σε ένα ματς ζωής και θανάτου για τον Παναιτωλικό, ο αδιάφορος Βόλος με ποδόσφαιρο… αλάνας επικράτησε εμφατικά. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 3’, με εντυπωσιακό σουτ του Ριένστρα. Με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, μάλιστα, διπλασίασαν τα τέρματα τους μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπουένο (στην παράβαση υπέπεσε ο Ταχάρ).

Οι Αγρινιώτες αναθάρρησαν στο 36’, όταν ο Βέργος μείωσε από την «άσπρη βούλα» μετά το χέρι του Περέα, εντός μεγάλης περιοχής. Πριν την ανάπαυλα, όμως, ο Μήτογλου διεύρυνε το σκορ σε 3-1, με κοντινό πλασέ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ήταν αλλοπρόσαλλος με κλασικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Μέχρι το 67’ και την εξαιρετική επέμβαση του Κνετ σε κοντινή προβολή του Περέα, ο Βόλος κυριαρχούσε. Από εκεί κι έπειτα οι παίκτες του Τίτορμου έχασαν σωρεία ευκαιριών για να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Στο 72’, οι Φεράρι και Κλέιμαν έσωσαν στην γραμμή την διπλή τελική προσπάθεια του Ντάλσιο από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο 86’, ο Βέργος έστειλε την μπάλα στο αντίπαλο κάθετο δοκάρι σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν.

Ο κύκλος των μεγάλων στιγμών έκλεισε δευτερόλεπτα αργότερα, με το ωραίο σουτ του Ντουάρτε να περνάει λίγο έξω. Το 3-1 ήταν το τελικό σκορ, φέρνοντας τον Παναιτωλικό σε δεινή βαθμολογική θέση.