fbpx
Connect with us

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Ξεκίνημα με ροζ φύλλο ο μπασκετικός Παναιτωλικός: 44-58 τον ΠΑΣ Ιωνικό (φωτο)

Με ροζ φύλλο αγώνα ξεκίνησε τις φετινές του υποχρεώσεις στον Α’ όμιλο της Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ ο Παναιτωλικός ο οποίος κέρδισε με 44-58 τον ΠΑΣ Ιωνικό ’80 στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου.

Οι ομάδες φανερά ανέτοιμες ήταν αρκετά άστοχες κάνοντας πολλά λάθη. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 12-12 ενώ και η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Ιωνικό να παίρνει κεφάλι με buzzer beater στο τέλος του ημιχρόνου, 26-24.

Η ομάδα του Βασίλη Ζαρκάδα έπαιξε σοβαρά από άποψη τακτικής στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ ήταν ιδιαίτερα εύστοχη με 4 σερί τρίποντα και καλές άμυνες δημιουργώντας μαξιλάρι ασφαλείας (32-46 στο 30’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες του Παναιτωλικού ήταν βιαστικοί με πολλές λάθος επιλογές εκνευρίζοντας τον coach Ζαρκάδα.

Με σερί 6-0 ο Ιωνικός μείωσε σε 38-46 στο 35’ αλλά κάπου εκεί ξέμειναν από δυνάμεις οι γηπεδούχοι.

Ο Παναιτωλικός έλεγξε τον αγώνα και με κορυφαίο τον Πιστιόλη έφτασε στο 44-58.

Περίπου 50-60 φίλαθλοι και των δύο ομάδων βρέθηκαν στις εξέδρες.

Σκορ: (12-12, 26-24, 32-46, 44-58)

Το επόμενο Σάββατο στις 18:00 τα «καναρίνια» αντιμετωπίζουν τον Αίολο Αστακού στο ΔΑΚ Αγρινίου.

Ρεπορτάζ-Φωτογραφίες: Γιάννης Μπίτας